Gozdarski gojitelj - poklic

Gozdarski gojitelj

Gozdarski gojitelj se ukvarja z negovalnimi deli v mlajših razvojnih fazah gozdov, od klic gozdnega drevja do drevja s premerom 30 cm.

Vse o poklicu

Vse o poklicu

Kakšna dela običajno opravlja gozdarski gojitelj?

Gozdarski gojitelj sadi sadike in odstranjuje plevel, grmovne vrste in vzpenjavke okrog posajenih sadik. Odstranjuje grme in manjša drevja ob gozdnih cestah, zaščiti drevesa s količki, tulci ali mrežami.

Delovni pripomočki:

Delovni pripomočki, ki jih gozdarski gojitelj uporablja pri svojem delu, so različna orodja, ki jih uporabi glede na namen in dimenzijo drevesa, sadilni drog, rovnica in kramp. Za odstranjevanje grmov in manjšega drevja uporablja drevesne škarje, vejnik, gojitveno sekiro. Za odstranjevanje plevela pa uporablja kosir, srpač in srp. Pri redčenju debelega drevja uporablja motorno čistilko, gojitveno motorno žago, orodje za vzdrževanje in višinski obrezovalnik.

Kakšni so izdelki in storitve gozdarskega gojitelja?

Storitve gozdarja gojitelja so nega in zaščita mladja, letvenjaka, gošče ter drogovnjaka. Na gozdnih površinah sadi gozdno drevje in na urbanih področjih različne grmovnice ter parkovna drevesa. Po potrebi se ukvarja z urejanjem gozdnih cest in popravili ter vzdrževanjem orodja.

Kakšen tip človeka je najbolj ustrezen za poklic gozdarskega gojitelja?

Delo gozdarskega gojitelja je zahtevno delo, zato je potrebno, da je oseba v dobri psihofizični kondiciji.

Poklic - gozdarski gojitelj

Potrebna izobrazba,

znanja in veščine

Kakšne so poklicne nevarnosti pri delu gozdarskega gojitelja?

Poklicne nevarnosti so zaradi reliefnih razmer lahko zlomi okončin, izpahi, zvini. Lahko pride do obrabe hrbtenice, obolenja rok, ureznin in okvare sluha. Zaradi dela v gozdu lahko pride do pikov insektov. Pomembna je uporaba zaščitne opreme.

Kakšna je predvidena izobrazba za poklic gozdarskega gojitelja?

Predvidena izobrazba je končana Srednja gozdarska in lesarska šola v Postojni v okviru rednega šolanja, na Lesarski šoli Maribor ali pridobitev nacionalne poklicne kvalifikacije (NPK).

Kakšna znanja in spretnosti potrebuje za opravljanje svojega dela?

Gozdarski gojitelj mora imeti dobre sposobnosti opazovanja, dober vid in skrben pristop. Poznati mora gojitvene lastnosti grmovnic in drevja, gozdne živali, poznati mora delovanje ustreznih orodij. Za opravljanje dela mora biti komunikativen, pripravljen skupinskega dela, biti seznanjen z orientacijo v gozdu in z osnovami kartografije. Prav tako je obvezno znanje prve pomoči zaradi dela z različnimi orodji.

Kakšne so potrebne psihofizične sposobnosti gozdarskega gojitelja?

Pomembno je, da ima gozdar gojitelj dober vid in sluh in da je sposoben dlje časa preživeti v naravi – tudi sam.

Kje se lahko zaposli gozdarski gojitelj?

Gozdarski gojitelj se lahko zaposli v gospodarskih podjetjih, lahko dela kot vzdrževalec parkov in zelenih površin.

Kakšna so delovna področja gozdarskega gojitelja?

Delovna področja so gozdne površine, kjer so različni delovni pogoji. Posebne razmere so področja, ki so jih prizadeli požari in vremenske ujme. Gojitelj dela tudi v urbanem okolju na področjih čiščenja železnic in brežin cest ter na področju vzdrževanja in zasaditve živih mej.

Kakšne so razmere za delo?

Delovne razmere so odvisne od reliefa, mikroklime in vremenskih razmer.

Kakšne so možnosti zaposlovanja gozdarskega gojitelja?

Možna je zaposlitev v gozdarskem podjetju, opravlja lahko tudi delo vzdrževalca parkov in zelenih površin.

S katero fakulteto lahko pridobim izobrazbo za opravljanje poklica?