Geograf - poklic

Geograf

Geograf proučuje zemeljske in demografske pojave. Ukvarja se s prostorskim in regionalnim načrtovanjem ali znanstvenimi raziskavami.

Vse o poklicu

Vse o poklicu

Kakšna dela običajno opravlja geograf?

Geograf se ukvarja s preučevanjem pojavov na zemeljskem površju, ki so posledica naravnih procesov ali delovanja človeka. Pri svojem delu preučuje pokrajino in pripravlja splošen ter sintetičen pregled o geografski podobi pokrajine. Geografija se deli na fizično in družbeno geografijo, kar se odraža tudi pri geografovem delu. Če se ukvarja s fizično geografijo, proučuje oblike zemeljskega površja, vode, prsti, podnebje, rastline in živali. Če je njegovo delo usmerjeno na družbene pojave, preučuje demografsko sestavo, promet, naselja, gospodarstvo, proizvodnjo, porabo in politične razmere. Geograf se lahko ukvarja tudi s pedagoškim delom.

Delovni pripomočki:

Geograf za opravljanje svojega dela potrebuje osebni računalnik in računalniško opremo, različne računalniške programe, zemljevide, karte, ankete, strokovno literaturo, razne merilne naprave, laboratorijske pripomočke za jemanje in analiziranje vzorcev iz okolja, kompas idr.

Kakšni so izdelki in storitve geografa?

Geograf opravlja raziskave in jih predstavlja v obliki poročil, strokovnih člankov ali knjig. Pri svojem delu svetuje, ocenjuje in presoja spremembe v pokrajini. Če je zaposlen v turizmu ali novinarstvu, posreduje znanje o pokrajinah in ljudeh. Če se zaposli kot pedagog, se ukvarja s poučevanjem.

Kakšen tip človeka je najbolj ustrezen za poklic geografa?

Geograf mora imeti veselje do dela na terenu. Biti mora komunikativen, se znati jasno izražati, biti mora dobro organiziran, samoiniciativen in ustvarjalen.

Potrebna izobrazba,

znanja in veščine

Kakšne so poklicne nevarnosti pri delu geografa?

Geograf svoje delo opravlja tudi na terenu, kjer je izpostavljen vsem vremenskim pojavom. Če se ukvarja s proučevanjem jam, snežnih plazov ali drugih zemeljskih pojavov, je lahko izpostavljen resnim nevarnostim. Na splošno pa geografovo delo ni nevarno.

Kakšna je predvidena izobrazba za poklic geografa?

Geograf se izobražuje na Oddelku za geografijo na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani ali na Pedagoški fakulteti Univerze v Mariboru.

Kakšna znanja in spretnosti potrebuje za opravljanje svojega dela?

Geograf potrebuje znanja iz kartografije, statistike, fizike, geologije, klime in drugih geografskih disciplin. Pomembno je, da je sposoben sintetično povezovati naravne in družbene pojave med seboj.

Kakšne so potrebne psihofizične sposobnosti geografa?

Geograf mora ohranjati dobro fizično pripravljenost in zdravje, saj njegovo delo pogosto poteka na terenu v vseh vremenskih pogojih. Dostopati mora do težje dostopnih krajev in se samozavestno gibati v naravi.

Kje se lahko zaposli geograf?

Geograf se lahko zaposli v javni upravi, dejavnostih, ki se ukvarjajo z regionalnim in prostorskim načrtovanjem, v turizmu, novinarstvu ali na fakulteti/srednji šoli.

Kakšna so delovna področja geografa?

Geograf svetuje pri urbanističnem načrtovanju, v državni upravi ali v diplomaciji. Pogosto deluje tudi v turizmu, novinarstvu ali poučuje na fakulteti ali srednji šoli.

Kakšne so razmere za delo?

Geografovo delo poteka v njegovem kabinetu, v učilnici ali pa na terenu. Razmere za delo so odvisne od panoge geografije, s katero se ukvarja.

Kakšne so možnosti zaposlovanja?

S katero fakulteto lahko pridobim izobrazbo za opravljanje poklica?

Geograf se izobražuje na Oddelku za geografijo na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani ali na Pedagoški fakulteti Univerze v Mariboru.