Fizioterapevt - poklic

Fizioterapevt

Fizioterapevt v zdravstevnih ustanovah s fizoterapevtskimi pristopi ljudem pomaga vzdrževati in izboljševati psihofizične zmogljivosti.

Vse o poklicu

Vse o poklicu

Kakšna dela običajno opravlja fizioterapevt?

Fizioterapevt je oseba, ki dela na področju zdravstva. Naloga fizioterapevta je vzdrževanje in krepitev psihofizičnih zmogljivosti ljudi. Za zdravljenje uporablja fizioterapevtske pristope, metode in tehnike. Poleg zdravljenja, je fizoterapevt tudi motivator in svetovalec, ki ljudem priporoča, kako izboljšati način življenja. Njegove delovne naloge so fizično in psihično zahtevne. Pri svojem delu fizoterapevt vseskozi komuncira z drugimi zdravstveni enotami, ki so vključene v proces zdravljenje in krepljenja posameznikovega zdravja. Izvaja različne terapije: kinezioterapijo, elektroterapijo, vodno terapijo, termoterapijo itd. V terapevtskem procesu fizioterapevt nadzira, dokumentira in prilagaja način zdravljenja glede na potrebe posameznika. Je aktivni člen pri oblikovanju in izboljševanju splošnega zdravstvenega sistema.

Delovni pripomočki:

Temeljni delovni pripomočki pri delu fizioterapevta so naprave, instrumenti, aparati in mazila, s katerimi izvaja fizioterapevtske terapije. Obravnave morajo potekati v skladu s higienskimi standardi, zato uporablja tudi sredstva za dezinfekcijo in druge sanitarne pripomočke.

Kakšni so izdelki in storitve fizioterapevta?

Fizioterapevt za vsakega posameznika pripravi individualni načrt zdravljenja, ki je v skladu z njegovim zdravstvenim stanjem ter telesnimi in psihičnimi značilnostmi. Storitev, ki jo fizioterapevt nudi, je tako osredotočena, poglobljena ter prilagojena. Zajema pa skupek gibalnih aktivnosti in fizikalnih energij, katerih namen je vzpostaviti optimalno ravnotežje posameznika.

Kakšen tip človeka je najbolj ustrezen za poklic fizioterapevta?

Fizioterapevt dela v tesnem stiku z ljudmi, zato mora biti dober poslušalec in sposoben v komunikaciji. Delovati mora v skladu z etičnimi, moralnimi in zdravstvenimi načeli, ki so določena v Kodeksu etike fizioterapevtov Slovenije. Pri obravnavi posameznikov mora biti obziren do njihovih potreb. Posamezne obravnave mora fizioterapevt znati kritično in strokovno analizirati in s pozornostjo spremljati napredek posameznika.

Poklic - fizioterapevt

Potrebna izobrazba,

znanja in veščine

Kakšne so poklicne nevarnosti pri delu fizioterapevta?

Osrednji pripomočki, s katerimi fizioterapevt izvaja svojo dejavnost, so naprave, s katerimi mora biti dobro seznanjen. Uporabljati jih mora v skladu s priporočili za varstvo pri delu. Pri terapijah mora poskrbeti za lastno varnost, zato mora nositi uniformo in druga zaščitna sredstva.

Kakšna je predvidena izobrazba za poklic fizioterapevta?

Fizioterapevt mora dokončati vsaj dodiplomski strokovni program na Visoki šoli za zdravstvo, smer fizioterapija. Svoje znanje lahko naknadno dopolnjuje na različnih delavnicah, tečajih in seminarjih.

Kakšna znanja in spretnosti potrebuje za opravljanje svojega dela?

Potrebna znanja fizioterapevt pridobi tekom šolanja. Po pridobljeni diplomi, ki ji nadgradi še s strokovnim izpitom, je posameznik dobro pripravljen za izvajanje fizioterapevtskih dejavnosti. Proces šolanja ga usposobi za primerno delo z ljudmi, sposoben je oceniti posameznikovo zdravstveno stanje, ga dokumentirati in se samostojno odločiti za ustrezno terapijo.

Kakšne so potrebne psihofizične sposobnosti fizioterapevta?

Strokovno znanje in spoštljiv odnos do ljudi je izjemno pomembno pri izvajanju poklica fizioterapevta. Fizioterapevt mora biti tudi natančen, razvite mora imeti socialne in komunikacijske veščine. Zaradi narave dela, mora ohranjati tudi svoje psihofizično zdravje. Biti mora dober opazovalec, motivator, sposoben abstraktnega razmišljanja. Zaželen je dober razvit smisel za otip in zaznavanje prostora.

Kje se lahko zaposli fizioterapevt?

Fizioterapevt je zaposlen v zdravstvenih ustanovah: zdravstvenih domovih, bolnišnicah, domovih za ostarele, toplicah, rehabilitacijskih centrih. Zaposlen je lahko tudi kot samostojni fizioterapevt.

Kakšna so delovna področja fizioterapevta?

Delovna področja fizioterapevta so raznolika in odvisna od zaposlitvenega mesta. Njegove delovne naloge se tako prilagajajo osnovni dejavnosti ustanov, v katerih je zaposlen. Lahko gre za zdravstvene in vzgojno-izobraževalne zavode, športne klube in športne reprezentance, različne zdravstvene inštitute (Inštitut RS za rehabilitacijo, Onkološki inštitut itd.). Dela lahko tudi v zdraviliščih, toplicah, domovih za ostarele, specializiranih šolah ali samostojno izvaja fizioterapevtsko dejavnost.

Kakšne so razmere za delo?

Fizioterapevtovo delovno okolje so zaprti postori, razsvetljeni z umetno svetlobo in velikokrat klimatizirani in vlažni. Njegovo delo poteka v izmenah (v skupinah ali samostojno), večinoma v sedečem ali stoječem položaju. Ko izvaja terapije na pacientih, je v prisilni drži. Fizioterapevt je lahko izpostavljen nekaterim škodljivim sevom.

Kakšne so možnosti zaposlovanja fizioterapevta?

S katero fakulteto lahko pridobim izobrazbo za opravljanje poklica?

Zdravstvena fakulteta

Fakulteta za vede o zdravju

Fakulteta za zdravstvene vede

Visoka šola za zdravstvo