Filmski in elektronski montažer - poklic

Filmski in elektronski montažer

Filmski in elektronski montažer se ukvarja z elektronsko montažo slike in zvoka pri produkciji filmov, televizijskih oddaj, videospotov, in drugih avdiovizualnih del. Njegovo delo je povezovanje in usklajevanje avdia in videa ter dodajanje digitalnih učinkov.

Vse o poklicu

Vse o poklicu

Kakšna dela običajno opravlja filmski in elektronski montažer?

Montažer se ukvarja z elektronsko montažo slike in zvoka pri produkciji filmov, televizijskih oddaj, videospotov in drugih avdiovizualnih del. Pri montaži mora uskladiti sliko in zvok, hkrati pa je njegova odgovornosti tudi smiselna kontinuiteta posnetkov in ustvarjanje ritma (predvsem pri montiranju filmov). Montažer mora prav tako spremljati in zagotavljati tehnično kakovost pri obdelavi avdiovizualnega gradiva. Montaža je zadnji korak v procesu ustvarjanja avdiovizualnega dela.

Delovni pripomočki:

Glavi pripomoček montažerja je računalnik in računalniški programi za avdiovizualno montažo. Ker so količine posnetega gradiva včasih velike, morajo imeti montažerji dobro organizirane zunanje pomnilnike, na katerih gradivo shranjujejo (npr. trde diske). Za delo je montažerjem velikokrat na voljo posebna temnica za montažo, ki je zvočno izolirna.

Kakšni so izdelki in storitve filmskega in elektronskega montažerja?

Izdelek montažerja je dober, natančen in estetski elektronski posnetek, ki je pripravljen za objavo na televiziji, na spletu ali v kinih (kadar gre za filme). Čeprav se filmska in televizijska montaža med sabo nekoliko razlikujeta, večina montažerjev pripravlja tako filmske kot televizijske posnetke.

Kakšen tip človeka je najbolj ustrezen za poklic filmskega in elektronskega montažerja?

Montažer mora biti ustvarjalen, potrpežljiv, natančen in skrben. Pomembno je, da ima posluh za skupinsko delo in da mu ni težko slediti navodilom režiserja. Za opravljanje tega poklica je priporočeno zanimanje za zgodovino filma, hkrati pa tudi poznavanje sodobnih in najnovejših trendov ter postopkov na področju filma in likovne umetnosti.

Poklic - filmski in elektronski montažer

Potrebna izobrazba,

znanja in veščine

Kakšne so poklicne nevarnosti pri delu filmskega in elektronskega montažerja?

Montažerji pri delu svoje oči izpostavljajo večjemu naporu, saj večino delovnega dne preživijo v temnem prostoru, kjer posnetke montirajo in so zato primorani strmeti v ekran. Zaradi tega je priporočena zaščita oči in pa premori med delom, kjer montažer za kratek čas zapusti temnico.

Kakšna je predvidena izobrazba za poklic filmskega in elektronskega montažerja?

Študij montaže je možen na Akademiji za gledališče, radio, film in televizijo Univerze v Ljubljani, kjer na prvi stopnji obstaja program Filmska in televizijska montaža, na drugi stopnji pa program Montaža. Montažer se lahko izobražuje tudi na področju medijskih komunikacij ali likovnega ustvarjanja, čemur sledi strokovno izobraževanje po zaključeni višješolski izobrazbi.

Kakšna znanja in spretnosti potrebuje za opravljanje svojega dela?

Montažer mora znati uporabljati računalniške programe, ki se uporabljajo za montiranje. S pomočjo teh programov mora biti sposoben posneti material po navodilih režiserja, smiselno organizirati in uskladiti sliko ter zvok. Pomembna spretnost dobrega montažerja je, da zna dati filmu ali oddaji ustrezen ritem.

Kakšne so potrebne psihofizične sposobnosti filmskega in elektronskega montažerja?

Ker montažer dela z avdiovizualnim gradivom, ki ga mora usklajevati in urejati, mora imeti brezhiben vid in sluh.

Kje se lahko zaposli filmski in elektronski montažer?

Kakšna so delovna področja filmskega in elektronskega montažerja?

Montažer sodeluje pri nastajanju celovečernih filmov, dokumentarnih oddaj, televizijskih serij, prispevkov v informativni oddaji, glasbenih videov, reklamnih sporočil in drugih avdiovizualnih del. Montažer sodeluje z režiserjem in zanj predstavlja enega glavnih kreativnih sodelavcev. Njegovo delo je ustvarjanje končnega izgleda in avdio vizualnega sporočila posnetkov.

Kakšne so razmere za delo?

Montažer večino delovnega dne preživi v sedečem položaju in v temnem prostoru. Delo, ki ga montažer opravlja, je zelo redko individualno, saj mora montažer biti v neprestani komunikaciji in sodelovanju z režiserjem. Če je zaposlen na področju televizijske montaže, je njegov delovni čas pogosto popoldan ali zvečer, sicer pa je na drugih področjih delovni čas montažerja odvisen od posameznih projektov, na katerih dela. Ker mora biti montaža končana v zelo kratkem času, je montažer velikokrat izpostavljen delu pod časovnim pritiskom.

Kakšne so možnosti zaposlovanja filmskega in elektronskega montažerja?

Montažer se lahko zaposli v raznih medijskih hišah, kot samostojni podjetnik lahko sodeluje pri posameznih filmskih projektih, lahko pa dela pri oglaševalskih agencijah. Montažerji zaradi raznolikosti projektov, pri katerih se jih potrebuje, kot samostojni umetniki zaposlitev najdejo brez večjih problemov.

S katero fakulteto lahko pridobim izobrazbo za opravljanje poklica?

Akademija za gledališče, radio, film in televizijo

Smeri

Sorodni poklici

Sorry, No posts.