Epidemiolog - poklic

Epidemiolog

Epidemiolog se ukvarja z raziskovanjem in analiziranjem dogodkov in dejavnikov, ki vplivajo na javno zdravje ter z njimi povezane bolezni.

Vse o poklicu

Vse o poklicu

Kakšna dela običajno opravlja epidemiolog?

Epidemiolog z analizo dogodkov in dejavnikov, ki vplivajo na javno zdravje, sooblikuje strategijo vseh ukrepov, ki jih je za zavarovanje javnega zdravja potrebno sprejeti. Tradicionalna epidemiologija je v zadnjih letih doživela razvoj oz. preporod. Namesto v vedo se je preobrazila v medicinsko znanost, v vejo znanstva nalezljivih in nenalezljivih bolezni. Tako epidemiolog ugotavlja, preučuje in nadzira strokovno delo svojih sodelavcev, razvija metodologijo, organizira in sodeluje z oblastjo ter organi, ki so zadolženi za prevencijo javnega zdravja.

Delovni pripomočki:

Delovni pripomočki epidemiologa predstavljajo analitični podatki, ki izhajajo iz strokovne dokumentacije, računalniška in strojna oprema ter različne baze podatkov.

Kakšni so izdelki in storitve epidemiologa?

Končni izdelek epidemiologa se odraža v sodelovanju med stroko, organi odločanja in javnostjo.

Kakšen tip človeka je najbolj ustrezen za poklic epidemiologa?

Epidemiolog mora biti potrpežljiv, vesten, odgovoren in strokoven. Biti mora organiziran, fleksibilen in kreativen.

Poklic - epidemiolog

Potrebna izobrazba,

znanja in veščine

Kakšne so poklicne nevarnosti pri delu epidemiologa?

Gre za delo, ki se opravlja v zdravstvenem okolju, zato obstaja večja možnost za različne okužbe.

Kakšna je predvidena izobrazba za poklic epidemiologa?

Izobrazba, ki se zahteva za opravljanje poklica epidemiologa, izhaja iz medicinske stroke. Delo epidemiologa lahko pri nas opravljata le zdravnik in zobozdravnik, ki sta uspešno opravila specializacijo na podlagi odobritve Zdravniške zbornice. Poleg zahtevane osnovne izobrazbe pa lahko zdravnik kasneje pridobi tudi znanstveni naziv magistra ali doktorja na področju epidemiologije javnega zdravja.

Kakšna znanja in spretnosti potrebuje za opravljanje svojega dela?

Biti mora strokovno podkovan, natančen, umirjen in sposoben jasnega ter logičnega razmišljanja. Poznati mora več panog, kot so medicina, biokemija, biologija, kemija, matematika in fizika. Hkrati pa mora biti dobro informiran in poučen o sistemu preventivnega zdravstvenega varstva ter o pravni in etični kulturi na področju epidemiološkega preučevanja.

Kakšne so potrebne psihofizične sposobnosti epidemiologa?

Epidemiolog mora imeti dobro razvite sposobnosti analitičnega razmišljanja in metodičen pristop do problemov. Biti mora sposoben delati pod pritiskom in zmožen delati v stresnem okolju.

Kje se lahko zaposli epidemiolog?

Zaposli se lahko na področju nalezljivih bolezni, prehrambene industrije, v službah javnega zdravja, bolnišnicah, vladnih ustanovah.

Kakšna so delovna področja epidemiologa?

Področje dela epidemiologa se razteza glede na sliko javnega zdravja. Danes se uporablja pretežno v korelaciji z nalezljivimi boleznimi.

Kakšne so razmere za delo?

Delo epidemiologa je izredno raznoliko. Svoje delo opravlja na terenu, v pisarni, laboratoriju in v ambulanti.

Kakšne so možnosti zaposlovanja epidemiologa?

Možnosti zaposlitve so dobre. Epidemiolog lahko svoja znanja uporablja v vseh sektorjih, ki povezujejo javno zdravje z nalezljivimi boleznimi.

S katero fakulteto lahko pridobim izobrazbo za opravljanje poklica?

Temeljna znanja epidemiologa posameznik pridobi po končanem študiju na Medicinski fakulteti in s končano specializacijo iz medicinske stroke.

Smeri

Sorodni poklici