Dramaturg - poklic

Dramaturg

Dramaturg deluje kot literarni, gledališki, radijski, filmski ali televizijski svetovalec pri pripravi uprizoritve ali izvedbi umetniškega dela.

Vse o poklicu

Vse o poklicu

Kakšna dela običajno opravlja dramaturg?

Dramaturgovo delo zajema priredbo, preoblikovanje ali prevod besedila. Dramaturg poskrbi za analizo izbranega dramskega besedil in raziskovanje dokumentacije o besedilu, izsledke svojega dela pa predstavi svojim kolegom. Pri pripravi uprizoritve sodeluje z režiserjem, scenografom, kostumografom, lektorjem, tehničnim osebjem in igralci. Med njegove naloge spada ocenjevanje ravni umetniškega izraza ustvarjalcev in umetniškega dela oz. uprizoritve, prav tako pa skrbi za evidenco in shranjevanje dokumentacije o določeni produkciji ali umetniški skupini.

Dramaturg skrbi tudi za urejanje gledališkega lista ter piše članke in študije za medije, poskrbi tudi za predstavitev uprizoritve ali umetniškega dela širši javnosti. S svojim delom prispeva k nastanku nove strokovne literature s področja gledališča, filma, televizije, radia in književnosti. Aktivno sodeluje pri organizaciji in vodenju javnih razprav o uprizoritvenih umetnostih, prav tako pa sodeluje in svetuje pri nastajanju novih dramskih del. Da bi dobro opravljal svoje delo, mora redno spremljati domačo in tujo gledališko, filmsko, televizijsko in radijsko produkcijo, saj poleg že omenjenih nalog oblikuje tudi gledališki repertoar.

Delovni pripomočki:

Dramaturg pri svojem delu uporablja računalnik in računalniške programe za pisanje ter strokovno in umetniško literaturo.

Kakšni so izdelki in storitve dramaturga?

Dramaturg izdela analizo dramskega, filmskega, televizijskega ali radijskega teksta, prevaja dramska besedila, piše dramska besedila, filmske ali televizijske scenarije, ukvarja pa se tudi s pisanjem strokovnih člankov za gledališke liste in publikacije.

Kakšen tip človeka je najbolj ustrezen za poklic dramaturga?

Dramaturg mora gojiti ljubezen do gledališča, filma, radia, televizije in književnosti. Veseliti ga mora branje umetniške in strokovne literature, poznati mora medije in se zanimati za novosti na področju kulture. Dobrega dramaturga odlikujejo izvirnost, kreativnost, dobro znanje jezika, komunikativnost, dobra splošna razgledanost ter dobre vodstvene in organizacijske sposobnosti.

Poklic - dramaturg

Potrebna izobrazba,

znanja in veščine

Kakšne so poklicne nevarnosti pri delu dramaturga?

Dramaturg je pri svojem delu izpostavljeni predvsem okvaram hrbtenice in vida, ki lahko nastopijo zaradi pogostega sedenja in branja. Pogosti so tudi prehladi zaradi nizkih temperatur v gledaliških dvoranah in ostale nevarnosti, značilne za delo v gledališču.

Kakšna je predvidena izobrazba za poklic dramaturga?

Dramaturg se izobražuje na Akademiji za gledališče, radio, film in televizijo ali na Filozofski fakulteti (program Primerjalna književnost in literarna teorija).

Kakšna znanja in spretnosti potrebuje za opravljanje svojega dela?

Dramaturg mora imeti dobro znanje književnosti in dramaturških procesov ter dramaturško prakso. Pomembno je, da ima dobro razvito kritično mišljenje, analitične sposobnosti, je vešč pisanja in branja in pozna več svetovnih jezikov. Dramaturga odlikuje dobro izražanje v pisni in ustni obliki, osnovno računalniško znanje in redno spremljanje novosti na področju književnosti in uprizoritvenih umetnosti.

Kakšne so potrebne psihofizične sposobnosti dramaturga?

Dramaturg mora imeti dobro psihično stanje, prav tako pa je izrednega pomena sposobnost javnega nastopanja ter dobre komunikacijske spretnosti.

Kje se lahko zaposli dramaturg?

Dramaturgi so zaposleni v gledališčih, na televiziji ali kakšni drugi kulturni instituciji. Lahko delujejo tudi samostojno.

Kakšna so delovna področja dramaturga?

Dramaturg se ukvarja s pripravo predstave, snovanjem uprizoritve, raziskuje zgodovino umetniških praks, piše in ureja strokovne ter publicistične tekste, piše, prevaja in analizira dramske tekste in scenarije, vodi umetniške ustanove in se redno izobražuje iz teorije umetniških praks in medijev.

Kakšne so razmere za delo?

Dramaturg pri svojem delu sodeluje z ljudmi, zato je pomembno, da je navajen skupinskega dela. Delo večinoma poteka v zaprtih prostorih, na umetni svetlobi in klimi. Urnik dela ni točno določen, vendar je odvisen od vrste dela in uprizoritve.

Kakšne so možnosti zaposlovanja dramaturga?

S katero fakulteto lahko pridobim izobrazbo za opravljanje poklica?

Akademija za gledališče, radio, film in televizijo

Filozofska fakulteta

Smeri

Sorodni poklici