
Dimnikar
Dimnikar čisti vse vrste dimnikov, kurilne naprave in centralna kurišča. S tem izvaja ukrepe za varnost pred požarom.
Vse o poklicu
Vse o poklicu
Kakšna dela običajno opravlja dimnikar?
Dimnikar s strokovnim znanjem sodeluje pri postavitvi kurilnih naprav, plinifikaciji, nadzira pravilno delovanje dimnikov in kurilnih naprav ter različnih kurišč. S čiščenjem dimnikov, kotlov, kurilnih naprav in kurišč skrbi za čim večjo požarno varnost in za čim čistejše okolje. Dimnikarjevo delo obsega čiščenje, ometanje vseh vrst centralnih kurilnih naprav, odprtih ognjišč, dimnovodnih naprav, etažnih peči, pekovskih peči, peči v slaščičarstvu, glinastih peči, železnih peči, kotlov in plezalnih dimnih kanalov.
Delovni pripomočki:
Dimnikar pri svojem delu uporablja različna orodja in zaščitna sredstva. Uporablja ročno dimnikarsko orodje, merilne naprave za ugotavljanje jakosti podpiha, naprave za odkrivanje napak v dimniku, aparate za izžiganje, naprave za oblaganje dimnikov in prebijanje dimniških sten, naprave za ugotavljanje sajavosti kurilnih naprav idr. Pri delu uporablja tudi različne materiale, kot so apno, glina, špirit, petrolej, butan in nafta. Po potrebi grafično prikazuje tehnične in gradbene napake in izračunava zmogljivost ogrevanja prostora.
Kakšni so izdelki in storitve dimnikarja?
Dimnikar opravlja preglede in popravila peči, kurilnih naprav, dimnikov in različnih kurišč.
Kakšen tip človeka je najbolj ustrezen za poklic dimnikarja?
Dimnikar veliko komunicira s strankami, zato mora biti komunikativen, prijazen in poznati osnove bontona. Za dobro opravljeno delo mora biti natančen, imeti mora smisel za red in željo po varovanju okolja.
Potrebna izobrazba,
znanja in veščine
Kakšne so poklicne nevarnosti pri delu dimnikarja?
Dimnikar je pri svojem delu izpostavljen mnogim nevarnostim. Med njimi so padec z višine ali poškodbe rok in nog. Delo je zdravju nevarno, saj je pri delu nenehno izpostavljen sajam, dimom in plinom. Tveganje se občutno zmanjša ali celo preprepreči z nošenjem ustrezne zaščitne opreme (delovna obleka, maska, varnostne rokavice, varnostna očala, varnostni pas).
Kakšna je predvidena izobrazba za poklic dimnikarja?
Izobraževanje poteka v sklopu srednješolskega programa, ki ga izvaja Srednja gradbena šola.
Kakšna znanja in spretnosti potrebuje za opravljanje svojega dela?
Dimnikar svoje delo opravlja na terenu, zato obvezno potrebuje avto in vozniški izpit. Poznati mora osnove dimnikarstva ter konstrukcij dimnikov in dimovodnih naprav. Poznati mora predpise o organizaciji in opravljanju dimnikarske službe, predpise o požarni varnosti, predpise iz preventivne higiene in pravilnik o uporabi tekočih plinov. Seznanjen mora biti s postopki izvedbe gradbenih objektov v potresnih območjih. Ker njegovo delo poteka na višini, mora osvojiti plezalne veščine. Dimnikar mora biti v dobri fizični pripravljenosti, fizično zmogljiv in telesno odporen.
Kakšne so potrebne psihofizične sposobnosti dimnikarja?
Dimnikar mora biti telesno dobro pripravljen, biti ročno spreten, hitro reagirati v vsaki situaciji in imeti razvit čut za odgovornost. Ker njegovo delo pogosto poteka na strehi, mora imeti dobro ravnotežje in ne sme imeti vrtoglavice.
Kje se lahko zaposli dimnikar?
Kakšna so delovna področja dimnikarja?
Dimnikar svoje delo opravlja na terenu. Pred začetkom dela si pripravi delovni material, ki ga potrebuje za delo. Delovni material je odvisen od vrste dela, ki ga opravlja. Določiti mora podpih in navzočnost ogljikovega dioksida v dimnih kanalih ali v stanovanjskih prostorih. V kolikor dim ali plin nepravilno odhajata, mora odkriti razloge za nedelovanje. Pri izžiganju izžge saje in v dimovodnih in dimnikih. Med osnovne naloge spadajo varstvo pred požarom, varstvo ljudi pred zadušitvijo ali zastrupitvijo s plinom, varčevanje z energijo in preprečevanje onesnaževanja zraka.
Kakšne so razmere za delo?
Dimnikarjevo delo poteka v zaprtih prostorih hiš ali na prostem. Izpostavljen je različnim vremenskim pogojem, delo pa poteka v različnih telesnih položajih in občasno zahteva plezanje.