Detektiv - poklic

Detektiv

Detektiv ugotavlja dejstva posameznih primerov in pridobiva informacije za stranko. S stranko sodeluje pri uveljavljanju in zaščiti strankinih pravic.

Vse o poklicu

Vse o poklicu

Kakšna dela običajno opravlja detektiv?

Detektiv se ukvarja s pridobivanjem informacij, za kar potrebuje različne spretnosti in znanja. Delo detektiva je zelo zahtevno in odgovorno, včasih tudi nevarno. Zahteva veliko predanosti in potrpežljivosti, saj je lahko dolgotrajno. Njegovo delo je zagotoviti čim več uporabnih informacij, ki bodo pomagale razumeti in spoznati okoliščine, zbrati dokaze in jih pravilno obdelati, da bodo uporabni v sodnem postopku. Detektiv pridobiva podatke o pogrešanih ali skritih osebah, dolžnikih, pošiljateljih anonimnih pisem, povzročiteljih materialne škode, ukradenih ali izgubljenih predmetih, zbira dokazno gradivo, ki je potrebno za zavarovanje ali dokazovanje pravic ter preverja ali delavci izpolnjujejo konkurenčne klavzule. Informacije morajo biti čim bolj izčrpne, zato pri svojem delu spremlja medije, izprašuje priče in druge ljudi, ki so povezani s storilcem, žrtvijo ali dogodkom, išče gradivo v arhivih in drugih bazah podatkov. Njegovo delo lahko poteka samostojno ali pa se pri njem poveže z ostalimi strokovnjaki iz specializiranih laboratorijev. Preiskovanje je zaupen postopek, zato so vse ugotovitve strogo varovane skrivnosti.

Delovni pripomočki:

Detektiv pri svojem delu uporablja računalnik, fotoaparat, izjemoma pa pri svojem delu uporablja tudi pribor za iskanje in zavarovanje prstnih odtisov. Pribor je sestavljen iz praškov, čopičev za nanašanje praškov, posebne folije za zavarovanje sledi in fotografsko ali video opremo.

Kakšni so izdelki in storitve detektiva?

Detektiv obvešča naročnika o pomembnih dejstvih ter svetuje pri zaščiti in uveljavljanju pravic. Med izdelke lahko prištevamo pisna poročila, fotografije, video posnetke ali drugo dokazno gradivo, ki ga pridobi.

Kakšen tip človeka je najbolj ustrezen za poklic detektiva?

Detektiv mora imati široko paleto interesov, vse od gospodarstva in prava do psihologije in tehnologije. Ker je njegovo delo pogosto samostojno, mora biti dinamičen, samoiniciativen, discipliniran, samokritičen, ustvarjalen, imeti mora dobre delovne navade in obvladati komunikacijo z ljudmi. Dobro mora znati ocenjevati ljudi in prepoznavati govorico telesa in njihovo obnašanje. Potrebuje tudi dobro znanje jezika, saj mora podati ugotovitve raziskave v pisni ali ustni obliki, ugotovitve pa morajo biti pregledne, natančne in razumljive. Pomembno je, da je v dobri fizični pripravljenosti in brez škodljivih razvad in odvisnosti.

Poklic - detektiv

Potrebna izobrazba,

znanja in veščine

Kakšne so poklicne nevarnosti pri delu detektiva?

Detektiv načeloma ni izpostavljen pretiranim nevarnostim, vseeno pa lahko postane tarča oseb z nasprotnimi interesi. Ker preživi veliko časa na terenu, so možne prometne nesreče, prav tako pa je pomembno, da ohranja dobro telesno kondicijo in dobro načrtuje svoje delo.

Kakšna je predvidena izobrazba za poklic detektiva?

Detektiv mora končati višjo ali visoko izobrazbo, imeti široko splošno razgledanost ter vzpostaviti zaupanje v razmerju z naročnikom. V Sloveniji šolski program za poklic detektiva ne obstaja, lahko pa se izobražuje na podobnih smereh, npr. kriminologija ali pravo. Usposabljanje je možno po programu detektivske zbornice, le-to pa poteka individualno.

Kakšna znanja in spretnosti potrebuje za opravljanje svojega dela?

Detektiv lahko opravlja svoje delo po opravljenem preizkusu znanja pri programu, ki ga določa Detektivska zbornica Republike Slovenije. Znanja, ki jih mora pokazati pri opravljanju preizkusa, so različna pravna in tehnična znanja, osnove psihologije, bontona, komunikologije, kriminalistike, tehnike in metodike.

Kakšne so potrebne psihofizične sposobnosti detektiva?

Detektiv mora biti v dobri fizični kondiciji in imeti dobre motorične sposobnosti. Pomembne lastnosti so tudi komunikativnost in samozavest, dobro znanje bontona ter hitra prilagodljivost na nove okoliščine. Detektiv mora biti dobrega zdravja, imeti izostrena čutila in zmožnost hitrega zaznavanja okolice.

Kje se lahko zaposli detektiv?

Kakšna so delovna področja detektiva?

Detektiv lahko svoje delo opravlja v okviru detektivske družbe ali kot samostojen podjetnik. Vsebinsko je njegovo delo podobno delu kriminalista, vendar se v takšnem obsegu opravlja le v privatnem sektorju. Praviloma detektiv naprej opravlja policijski poklic, s katerim si nabere potrebne izkušnje, nato pa se odpravi na samostojno pot.

Kakšne so razmere za delo?

Detektivovo delo poteka na prostem, v avtomobilu ali v zaprtih prostorih. Pri svojem delu je izpostavljen različnim vremenskim razmeram. Detektivi se pogosto soočajo s težavami nerednega prehranjevanja. Delovni čas ni omejen in je odvisen od primera do primera, možna pa je tudi daljša odsotnost od doma. Delo opravlja v različnih položajih, sede, stoje ali med vožnjo. Za opravljanje dela potrebuje dobro telesno vzdržljivost. Praviloma deluje sam, včasih pa delo poteka tudi v paru ali v skupini.

Kakšne so možnosti zaposlovanja?

S katero fakulteto lahko pridobim izobrazbo za opravljanje poklica?