Čistilec prostorov - poklic

Čistilec prostorov

Čistilec prostorov skrbi za snažnost in urejenost prostorov, namenjenih za bivanje ali uporabo.

Vse o poklicu

Vse o poklicu

Kakšna dela običajno opravlja čistilec prostorov?

Čistilec prostorov opravlja različna dela, poglavitni cilj pa je čistoča in urejenost prostorov, ki so namenjeni uporabi ali bivanju.

Zaposlitvene naloge se razlikujejo glede na delovni prostor, ki ga čisti. Med delovne naloge spada praznjenje košev, pometanje ali sesanje, brisanje prahu in prezračevanje prostorov. Če čisti toaletne prostore čistilec briše keramične površine, namešča toaletni papir, brisačke za brisanje rok in polni dozirnik za milo. Čisti tudi straniščne školjke in pisoarje ter skrbi za odstranjevanje vodnega kamna in dezinfekcijo.

Delovni pripomočki:

Čistilec prostorov med opravljanjem dela nosi delovno halijo, zaščitne rokavice in nepremočljive čevlje. Pripomočki, ki jih čistilec rabi za opravljanje dela, se razlikujejo glede na objekt, ki ga čisti. Glavni pripomočki so čistila za različne površine, dezinfekcijska sredstva, krpe, vedra, metle, sesalci, stroji za pomivanje obsežnejših talnih površin itd.

Kakšni so izdelki in storitve čistilca prostorov?

Storitev čistilca so snažni in urejeni prostori, primerni za takojšnjo uporabo.

Kakšen tip človeka je najbolj ustrezen za poklic čistilca prostorov?

Delo čistilca prostorov je zahtevno delo, zato mora biti posameznik natančen, vztrajen in odgovoren. Ravnati mora v skladu z etičnim kodeksom, ki je določen s strani delodajalca. Pomemben je spoštljiv odnos do sodelavcev, izogibanje konfliktom in primeren odnos do dela.

Poklic - čistilec prostorov

Potrebna izobrazba,

znanja in veščine

Kakšne so poklicne nevarnosti pri delu čistilca prostorov?

Zaradi uporabe čistil in njihovih škodljivih učinkov mora čistilec med delom uporabljati delovno uniformo, zaščitne rokavice, primerne čevlje in zaščitna očala.

Poškodbe, ki so značilne za opravljanje dela čistilca, so poškodovana koža, ureznine in odrgnine, težave s hrbtenico, poškodbe nog, težave s sklepi.

Kakšna je predvidena izobrazba za poklic čistilca prostorov?

Za opravljanje dela čistilca prostorov ni potrebna formalna izobrazba, so pa s strani delodajalcev večinoma zaželene delovne izkušnje.

Kakšna znanja in spretnosti potrebuje za opravljanje svojega dela?

Formalna izobrazba sicer ni pogoj za delo, so pa delovne izkušnje s strani delodajalcev zaželene. Čistilec mora biti pri svojem delu natančen in vztrajen, imeti mora razvit čut za čistočo ter biti odgovoren pri opravljanju dela.

Posamezniki se udeležujejo različnih izobraževanj za odgovorno rokovanje s čistilnimi pripomočki, seznanjeni so s hišnim redom, s pravilnikom o ravnanju z infektivnimi odpadki in s standardom ISO 14001.

Kakšne so potrebne psihofizične sposobnosti čistilca prostorov?

Čistilci prostorov morajo biti v dobri fizični kondiciji, biti morajo tudi natančni in efektivni. Razvite morajo imeti komunikacijske sposobnosti ter dobro prostorsko orientacijo.

Kje se lahko zaposli čistilec prostorov?

Kakšna so delovna področja čistilca prostorov?

Delovna področja čistilcev prostorov so javni zavodi, bolnišnice, zdravstveni domovi, trgovski in poslovni objekti, hoteli, športni objekti, galerije itd.

Kakšne so razmere za delo?

Delo se ponavadi opravlja v zaprtih prostorih, v katerih sta umetna ventilacija in razsvetljava. Pri delu so izpostavljeni hlapom kemičnih čistil in morebitnim zastrupitvam. Čistilec prostorov največkrat opravlja delo samostojno, v prisiljeni stoječi drži.

Kakšne so možnosti zaposlovanja?

S katero fakulteto lahko pridobim izobrazbo za opravljanje poklica?

Smeri

Trenutno tukaj ni mogoče prikazati nobenih podatkov.

Sorodni poklici