Čebelar - poklic

Čebelar

Čebelar se profesionalno ukvarja z vzrejo čebel, njegova naloga je pobiranje pridobljenih izdelkov (med, satje, vosek), ki jih proizvedejo čebele.

Vse o poklicu

Vse o poklicu

Kakšna dela običajno opravlja čebelar?

Čebelar vzreja čebele in zagotavlja njihovo prezimovanje. Ko med pobira iz panja, čebele pomiri tako, da jih »zadimi«, kar pomeni, da v njih piha dim. Ko se čebele umirijo, iz panja vzame okvirje, na katerih se nahaja med. Iz okvirjev, ki so polni medu, s posebnim orodjem izloči med. Ko iz okvirjev postrga med, jih nato nadomesti s praznimi okvirji.

Delovni pripomočki:

Čebelar me delom uporablja posebno opremo in pripomočke, saj se mora med delom dobro zavarovati pred piki čebel. Osnovno opremo sestavljata pokrivalo z zaščitno mrežo in posebne gumirane rokavice. Za pomiritev čebel uporablja dim oz. kadilnike z mehom.

Pripomočki, ki jih med delom uporablja, so še: panjsko dleto, ki služi za odpiranje zalepljenih panjskih delov, iz katerih pridobiva propolis, ko toči med, čebele odstrani iz satja s pomočjo omelca, za čiščenje panja uporablja grebljico, klešče uporablja za izvlek satja, za čiščenje pa pleskarsko lopatico.

Kakšni so izdelki in storitve čebelarja?

Čebelar proizvaja naslednje izdelke: med, čebelji vosek, čebelji strup, matični mleček, cvetni prah in propolis.

Kakšen tip človeka je najbolj ustrezen za poklic čebelarja?

Čebelar mora biti mirna, vztrajna, potrpežljiva in odgovorna oseba. Imeti mora dobre komunikacijske sposobnosti in biti mora dober podjetnik.

Poklic - čebelar

Potrebna izobrazba,

znanja in veščine

Kakšne so poklicne nevarnosti pri delu čebelarja?

Poklicno tveganja čebelarja so predvsem piki čebel, saj so izredno občutljive na vonjave, zato je pomembno, da čebelar k delu vedno pristopa čist in neodišavljen. Začetniki, ki bodo imeli na začetku strah pred piki, bodo na delu verjetno imeli več težav, saj strah povzroča znojenje, kar pri čebelah sproži obrambni nagon. Iz tega razloga je dober čebelar mirna, sproščena in samozavestna oseba.

Kakšna je predvidena izobrazba za poklic čebelarja?

Za pridobitev poklicne kvalifikacije čebelarja mora imeti posameznik potrdilo čebelarskega društva, možno pa je tudi triletno mentorstvo z najmanj petimi čebeljimi družinami, ki poteka pod vodstvom mojstra čebelarja.

Kakšna znanja in spretnosti potrebuje za opravljanje svojega dela?

Ko čebelar začetnik postane član čebelarskega društva, dobi mentorja, ki ga nauči osnov čebelarstva, ki jih potrebuje za opravljanje svojega dela. Ko uspešno konča tečaj, posameznik osvoji osnovno strokovno terminologijo, potrebno za nadaljnje šolanje. Po pridobitvi in registraciji čebelnjaka lahko začne s čebelarjenjem.

Kakšne so potrebne psihofizične sposobnosti čebelarja?

Sposobnosti, ki jih mora čebelar imeti, so ljubezen do dela v naravi in do dela s panji, medom ter rojih čebel.

Kje se lahko zaposli čebelar?

Kakšna so delovna področja čebelarja?

Velik delež čebelarjev se s čebelarstvom ukvarja zaradi pridelave medu, vendar pa imajo čebelarji tudi dobre podjetniške možnosti, saj se lahko usmerijo v trženje svojih izdelkov. Pridelujejo lahko kakovostni slovenski med z zaščiteno geografsko označbo, cvetni prah, matični mleček, lahko odprejo čebelarske sobe itd.

V Sloveniji je večina čebelarjev ljubiteljskih, se pa v zadnjem obdobju povečuje delež čebelarjev z gospodarskim interesom.

Kakšne so razmere za delo?

Razmere za delo variirajo glede na letni čas. Čebelarjem veliko skrbi povzročajo strupene kemikalije in nevarna raba sredstev za varstvo rastlin. Tudi naravne nesreče (bolezni in žledolom medonosnih dreves) vplivajo na slabše cvetenje rastlin in posledično manj medenja.

Kakšne so možnosti zaposlovanja?

S katero fakulteto lahko pridobim izobrazbo za opravljanje poklica?

Smeri

Trenutno tukaj ni mogoče prikazati nobenih podatkov.

Sorodni poklici