Avtoservisni tehnik - poklic

Avtoservisni tehnik

Avtoservisni tehnik opravlja težja dela pri vzdrževanju, popravljanju in nastavljanju mehanskih, hidravličnih ali pnevmatskih sistemov in naprav na vozilih.

Vse o poklicu

Vse o poklicu

Kakšna dela običajno opravlja avtoservisni tehnik?

Avtoservisni tehnik opravlja težja dela pri vzdrževanju, popravljanju in nastavljanju mehanskih, hidravličnih ali pnevmatskih sistemov in naprav na vozilih. Med njegove naloge spada tudi vzdrževanje, popravilo ali nastavitev električnih in elektronskih sistemov v avtomobilu. Pri svojem delu uporablja sodobna orodja in instrumente za postavljanje diagnoze o stanju vozila. Opravlja tudi vzdrževanje in popravila vozila, vgrajuje varnostne, telekomunikacijske in informacijske sisteme ter dodatno opremo vozil. Pri delu se srečuje s strankami pri prevzemu vozil, svetuje jim o popravilu ter vzdrževanju. Kadar ne popravlja vozil, opravlja manjša administrativna dela, npr. naročanje rezervnih delov in priprava obračunov, priprava dokumentacije in garancijskih listov.

Delovni pripomočki:

Avtoservisni tehnik se pri svojem delu srečuje z različnimi orodji in pripomočki za popravilo, napravami za meritve, elektronskimi napravami in računalnikom.

Kakšni so izdelki in storitve avtoservisnega tehnika?

Avtoservisni tehnik izvaja montažo, popravilo in vzdrževanje različnih sistemov v vozilu. Končni izdelek je delujoče vozilo.

Kakšen tip človeka je najbolj ustrezen za poklic avtoservisnega tehnika?

Avtoservisni tehnik mora izraziti zanimanje za vozila, njihovo zgradbo in lastnosti. Njegovi interesi se morajo raztezati na področje strojništva, elektrotehnike in računalništva. Odlikujejo ga natančnost, potrpežljivost, smisel za organizacijo, razumevanje tehničnih dokumentov, zaželjena pa je tudi komunikativnost pri delu s strankami.

Avtoservisni tehnik

Potrebna izobrazba,

znanja in veščine

Kakšne so poklicne nevarnosti pri delu avtoservisnega tehnika?

Avtoservisni tehnik je zaposlen v avtomehanični delavnici, kjer je izpostavljen nevarnostim v proizvodnji vozil. Pri uporabi orodij mora biti pazljiv in uporabljati zaščitno opremo.

Kakšna je predvidena izobrazba za poklic avtoservisnega tehnika?

Avtoservisni tehnik potrebno izobrazbo pridobi na srednjih poklicnih šolah, ki imajo programe za serviserje avtomobilov. Izobraževalni sistem predvideva veliko praktičnega dela.

Kakšna znanja in spretnosti potrebuje za opravljanje svojega dela?

Avtoservisni tehnik mora pripraviti vozilo za servisna dela, pregledati motor in sisteme v vozilu in jih po potrebi popraviti. Poznati mora električne sisteme na vozilu, karoserijo in podvozje. Poznati mora orodja in naprave za izvajanje popravil, prav tako mora poznati postopke servisiranja in znati določiti diagnozo avtomobila.

Kakšne so potrebne psihofizične sposobnosti avtoservisnega tehnika?

Avtoservisni tehnik skrbi za dobro fizično pripravljenost, je telesno gibčen, ima dober sluh in vid ter ni občutljiv na goriva in maziva, ki so potrebna za vzdrževanje in popravilo vozil.

Kje se lahko zaposli avtoservisni tehnik?

Avtoservisni tehnik se lahko zaposli v avtomehaničnih delavnicah ali v avtomobilski industriji, kjer v proizvodnji izdeluje vozila ali dele za vozila.

Kakšna so delovna področja avtoservisnega tehnika?

Avtoservisni tehnik popravlja, vzdržuje ali nastavlja različne sisteme v vozilih.

Kakšne so razmere za delo?

Delo avtoservisnega tehnika poteka s sodobnimi elektrotehniškimi in računalniškimi napravami. Delovnik je eno ali dvo izmenski, v proizvodnji so možne tudi nočne izmene.

Kakšne so možnosti zaposlovanja?

S katero fakulteto lahko pridobim izobrazbo za opravljanje poklica?