Arheolog - poklic

Arheolog

Arheologovo delo zajema zgodovinsko preučevanje preteklosti z uporabo materialnih ostankov keramike, orodja, stavb ali posmrtnih ostankov. Opravlja izkopavanja in zapisuje podatke o najdbah, katere tudi primerno zaščiti.

Vse o poklicu

Vse o poklicu

Kakšna dela običajno opravlja arheolog?

Arheolog na terenu sodeluje v skupini za izkopavanje. Skupino lahko vodi ali le nadzoruje izkopavanja in meritve. Ukvarja se z izrisom kart in načrtov področja, ki ga nameravajo izkopati. Na delovišču nadzoruje kopače, katalogizira in fotografira najdene predmete in beleži podatke ter meritve. Izkopavanja lahko trajajo dlje časa, mesto izkopavanja pa se kasneje lahko uredi kot ogledna točka. Kjer je predvideno kasnejše zidanje novih objektov, je potrebno delo opraviti v začrtanem časovnem roku, saj se mesto izkopa nato zasuje in pripravi za nadaljnji razvoj.

Delovni pripomočki:

Arheolog se pri svojem delu sreča z znanstvenimi poročili, zgodovinsko literaturo, katalogi in izsledkih o minulih dobah. Za izkopavanja na terenu se uporabljajo arheološka orodja in pripomočki za odkopavanje, varovanje in shranjevanje najdenih predmetov z zgodovinsko vrednostjo. Pri svojem delu pogosto uporablja fotoaparat in različne kamere.

Kakšni so izdelki in storitve arheologa?

Arheolog s svojim delom pomaga odkriti celovito zgodovinsko sliko določenega območja, naroda ali skupnosti.

Kakšen tip človeka je najbolj ustrezen za poklic arheologa?

Arheolog mora biti potrpežljiv, vztrajen, imeti mora izurjeno oko za podrobnosti, logičen pristop pri uporabi podatkov, znati mora smiselno razvrščati najdbe in se zanimati za življenje v preteklosti.

Potrebna izobrazba,

znanja in veščine

Kakšne so poklicne nevarnosti pri delu arheologa?

Arheologovo delo poteka na terenu in je pogosto fizične narave, zato lahko pride do manjših poškodb. Ker delo poteka v različnih vremenskih razmerah so pogosto izpostavljeni prehladom.

Kakšna je predvidena izobrazba za poklic arheologa?

Arheologi se izobražujejo na oddelku za arheologijo na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani ali na Fakulteti za humanistične študije Univerze na Primorskem.

Kakšna znanja in spretnosti potrebuje za opravljanje svojega dela?

Arheolog znanja, ki jih pridobi pri študiju, nadgradi še s praktičnimi izkušnjami, ki jih pridobi v okviru terenskih vaj in pri delu na območjih izkopavanja. Pri svojem delu uporablja računalnik in različne merilne aparature. Iz pridobljenih podatkov oblikuje bazo podatkov.

Kakšne so potrebne psihofizične sposobnosti arheologa?

Arheolog mora biti ročno spreten in dobro fizično pripravljen, saj je delo na področjih izkopavanja fizično zahtevno in poteka v vseh vremenskih pogojih.

Kje se lahko zaposli arheolog?

Arheolog se lahko zaposli v muzejih, na fakulteti, pri različnih kulturnih institucijah ali na področjih izkopavanja.

Kakšna so delovna področja arheologa?

Arheologi se specializirajo za določeno zgodovinsko ali geografsko področje, nekateri pa se specializirajo za določen tip izkopanin (za kovance, orožje, arhitekturne ostanke ipd.). Arheologi so zaposleni tudi na fakultetah in v muzejih, kjer pripravljajo znanstvene članke in pišejo knjige, pripravljajo razstave in skrbijo za ustrezno estetsko predstavitev objektov in njihovo zaščito.

Kakšne so razmere za delo?

Arheologi, ki so zaposleni v muzejih ali na fakultetah, imajo urejena delovna razmerja. Kadar delo poteka na terenu, so izpostavljeni različnim vremenskim pojavom, mrazu in vročini. Delo na terenu ponavadi poteka skozi cel dan.

Kakšne so možnosti zaposlovanja arheologa?

S katero fakulteto lahko pridobim izobrazbo za opravljanje poklica?

Študij arheologije poteka na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani ali na Fakulteti za humanistične študije Univerze na Primorskem.

Smeri

Sorodni poklici