Varnostnik igra ključno vlogo pri zagotavljanju varnosti in reda v različnih okoljih in situacijah.
Preprečuje morebitne incidente in rešuje težave, zato mora biti v stalni pripravljenosti, da se pravočasno odziva na možne nevarnosti in tako preprečuje nastanek škode ali fizičnih poškodb.
Varnostnik je lahko zaposlen v različnih okoljih, zato se razlikujejo tudi njegove delovne naloge. Če je zadolžen za varovanje objekta, varnostnik nadzoruje vhode, izhode ter druge točke objektov. Njegova naloga pri tem je predvsem preprečevanje neželenega vstopa, kraje in vandalizma. Pri tem pogosto preverja tudi identiteto oseb, ki vstopajo ali zapuščajo določeno območje.
Varnostnik lahko izvaja tudi patruljiranje po določenem območju, bodisi peš ali s prevoznim sredstvom. Na terenu tako preprečuje morebitne težave ter zaznava nepravilnosti. Pri svojem delu si običajno pomaga tudi z varnostnimi kamerami in tako izvaja video nadzor nad objekti ali situacijami.
Pomembna naloga varnostnika je prav tako razreševanje sporov na miren in učinkovit način, ki preprečuje stopnjevanje nevarnosti. Pri tem sledi predpisanim varnostnim postopkom ter skrbi, da se upoštevajo vsi ukrepi za preprečevanje nesreč in zagotavljanje varnosti. V nujnih primerih varnostnik s hitro in pravilno reakcijo pomaga pri zmanjševanju škode ali preprečevanju fizičnih poškodb.
Svoje delovne zadolžitve običajno dokumentira in tako nadrejenim poroča o dogodkih, o morebitnih nepravilnostih ali incidentih.
Posameznik, ki opravlja poklic varnostnika, mora biti odgovoren, vesten, samostojen, strokoven in mora znati hitro ter pravilno odreagirati v raznolikih situacijah.
Kam v srednjo šolo, če želiš postati varnostnik?
Za opravljanje poklica varnostnika se predvideva zaključen srednješolski program za tehnika varovanja (SSI).
Šolski center Ljubljana – Srednja šola za strojništvo, kemijo in varovanje
Prometna šola Maribor – Srednja prometna šola
0 Comments