Gozdarji igrajo ključno vlogo pri varovanju gozdov. Njihovo delo vključuje veliko več kot zgolj sekanje in sajenje dreves; so tudi skrbniki in znanstveniki, ki skrbijo za ohranjanje gozdnega ekosistema.
Gozdar je strokovnjak, ki preučuje in analizira rast reves, preprečuje nastanek drevesnih bolezni in načrtuje trajnostne strategije sečnje. Skrbi za zdravje gozdov in ohranja ravnotežje v naravi.
Njegovo delo ni usmerjeno zgolj v izkoriščanje gozdnih virov, temveč hkrati zagotavlja, da se to izvaja na način, ki ne ogroža gozdnega ravnovesja. Gozdar tako skrbi za uravnoteženost med človekovimi potrebami po lesu in drugih gozdnih virih in hkratnim ohranjanjanjem gozdnega habitata in biodiverzitete.
Delavci, ki opravljajo gozdarske poklice, preživijo veliko časa zunaj, vzdržujejo in ohranjajo parke in gozdna zemljišča. Pri tem skrbijo, da se vse aktivnosti izvajajo v skladu s prepisi. Gozdar je tako odgovoren za izvajanje kontrolirane sečnje, ki omogoča naravno obnovo gozda. Skrbi za to, da se les pridobiva na trajnosten način, poleg tega pa sodeluje pri programih obnove, ki vključujejo sajenje novih dreves, negovanje rastlinskih nasadov in spodbujanje naravnega regeneriranja. Pomembno vlogo igrajo tudi pri preprečevanju požarov – načrtujejo in izvajajo ukrepe za preprečevanje gozdnih požarov, vključno z vzdrževanjem požarnih preprog. Skrbi pa tudi za zatiranje škodljivcev ter za odravljanje posledic pri snegolomu, vetrolomu in žledolomu.
Gozdar nadzoruje tudi raznolikost rastlin in živali v gozdu – spremlja populacijo divjadi, ščiti ogrožene vrste ter ustvarja pogoje za naravno razmnoževanje.
Pri izvajanju nalog mora skrbeti za varnost pri delu v gozdu in pri tem skrbeti za varnostni protokol. Delo večinoma poteka v skupinah, saj so naloge pogosto obsežne in zahtevajo različne spretnosti ter specializirano znanje. Delo je fizično zahtevno in odvisno od terena, vremena ter mikroklime.
Gozdar pri delu uporablja različna orodja, ko so motorna in ročna žaga, sekira, lupilnik, cepin, klini, sekaški pas, vzvodni obračalnik ipd. Za varnost pri delu mora poskrbeti z uporabo varovalne opreme, kot so čelada, rokavice in delavski čevlji.
Kam na srednjo šolo, če želiš postati gozdar?
Pot do opravljanja poklica gozdarja zahteva predvsem predanost naravi in ustrezno izobrazbo s področja gozdarstva. Šolanje vključuje pridobivanje znanja o ekologiji, gojenju gozdov, upravljanju z gozdnimi viri in pridobivanju relevantnih spretnostih za varno in strokovno delo na terenu. Pri procesu izobraževanja je še posebej pomembno pridobivanje praktičnih izkušenj.
Srednja gozdarska in lesarska šola Postojna
Sorodni poklici:
0 Comments