Dietetik ima pomembno vlogo pri spodbujanju zdrave prehrane in izboljšanju kakovosti življenja posameznikov ter skupnosti.
Njegove naloge ne vključujejo zgolj svetovanje o zdravi prehrani; pomaga namreč tudi pri preprečevanju in zdravljenju številnih kroničnih bolezni ter pri sprejemanju boljših odločitev glede prehrane in življenjskega sloga.
Dietetik uvodoma zbere podatke o prehranjevalnih navadah, zdravstveni zgodovini, laboratorijskih izvidih in življenjskem slogu pacienta. Za oceno uporablja različne metode, vključno s prehranskimi dnevniki in anketami.
Na podlagi zbranih podatkov nato pripravi prehranske načrte in jedilnike, ki so prilagojeni specifičnim potrebam posameznika. Pri tem je pazljiv na pacientovo zdravstveno stanje, starost, spol, fizično dejavnost ipd. Prehranske načrte in diete pripravlja tudi za ljudi s posebnimi prehranskimi potrebami, kot so diabetiki, bolniki s celiakijo, ljudje z alergijami ali intolerancami na hrano.
Dietetik svoje paciente izobražuje, jim pojasni osnove zdrave prehrane in jih ustrezno pripravi na vnašanje prehranskih sprememb v njihova življanja. Svetuje jim tudi, kako živila pravilno pripraviti, da bodo ohranila čimveč hranilnih snovi. Njihov napredek redno spremlja in na podlagi rezultatov sproti prilagaja prehranske načrte.
Pomembno je, da dietetik nenehno sledi najnovejšim raziskavam in trendom na področju prehrane in dietetike. Pri delu in celostni obravnavi pa mora sodelovati z drugimi relevantnimi strokovnjaki.
Dietetik lahko dela v prehranskih obratih, različnih zasebnih ali javnih zdravstvenih ustanovah, welnessih ipd. Njegovo delo zahteva tako strokovno znanje kot tudi empatijo, komunikacijske in organizacijske spretnosti, da lahko čim bolj učinkovito pomaga ljudem.
Kam na srednjo šolo, če želiš postati dietetik?
Opravljanje poklica dietetika zahteva visokošolsko izobrazbo. Ustrezno izobrazbo lahko pridobiš s študijem prehranskega svetovanja in dietetike.
0 Comments