Sociolog se ukvarja s preučevanjem družbenih odnosov, institucij in struktur ter njihovih vplivov na posameznike in skupnosti.
Podatke, ki jih potrebuje za svoje raziskave, sociolog zbira s pomočjo anket, intervjujev, opazovanja in drugih metod. Izvaja tudi kvantitativne (statistične) in kvalitativne (študije primerov) raziskave.
Družbene pojave analizira tako, da proučuje družbene trende, vzorce in družbene probleme, kot so neenakost, revščina, izobraževanje, kriminal, zdravstvo in migracije. Analizira tudi vplive politik in zakonodaj na družbo. Pri svojem delu mora biti kritičen in dobro poznati delovanje družbe.
Na podlagi zbranih informacij in podatkov nato pripravi poročila, piše znanstvene članke in strokovne monografije. Rezultate raziskav objavlja tudi v akademskih revijah ali jih predstavlja na konferencah.
Delovne naloge sociologa vključujejo tudi svetovanje vladnim agencijam, nevladnim organizacijam in podjetjem glede družbenih vprašanj. S svojim znanjem pa sociolog prav tako prispeva k razvoju in ocenjevanju družbenih politik in programov.
Sociolog, ki ima tudi pedagoško izobrazbo, lahko poučuje na srednjih šolah, univerzah in drugih izobraževalnih ustanovah.
Posameznik, ki opravlja poklic sociologa, mora imeti dobro razvite komunikacijske veščine, biti mora dober v pisnem in ustnem izražanju, biti mora natančen, zmožen opazovanja in dela z ljudmi, biti pa mora tudi sposoben kritičnega razmišljanja.
Kam na srednjo šolo, če želiš postati sociolog?
Opravljanje poklica sociologa zahteva visokošolsko izobrazbo. Ustrezno izobrazbo lahko pridobiš s študijem sociologije na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani, na Fakulteti za družbene vede Univerze v Ljubljani, na Filozofski fakulteti Univerze v Mariboru itd.