Socialni delavec

SOCIALNI DELAVEC – POKLIC, KI SPREMINJA ŽIVLJENJA

Socialno delo je poklic, ki v ospredje postavlja človeka – njegove stiske, potrebe, pravice in potenciale.

 

Socialni delavec je strokovnjak, ki posameznikom, družinam in skupnostim nudi strokovno pomoč pri soočanju z življenjskimi težavami, hkrati pa si prizadeva za pravičnejšo in bolj vključujočo družbo.

 

Socialni delavec

 

Temeljno poslanstvo socialnega dela je izboljšanje kakovosti življenja ljudi, ki se znajdejo v socialni, čustveni ali materialni stiski. Socialni delavci delujejo na številnih področjih – v centrih za socialno delo, šolah, zdravstvenih ustanovah, domovih za starejše, zavodih za mladoletnike, nevladnih organizacijah in tudi na področju pravosodja. Njihovo delo je pogosto zelo raznoliko, saj vključuje svetovalno delo z uporabniki, pomoč pri urejanju socialnih pravic, spremljanje družin, sodelovanje v multidisciplinarnih timih ter zagovorništvo ranljivih skupin.

 

Delo socialnega delavca zahteva razvite komunikacijske veščine, sposobnost empatije, potrpežljivost, pa tudi strokovno znanje in sposobnost presoje. Pomembno je, da zna prisluhniti brez predsodkov in vzpostaviti zaupanje, hkrati pa ohranja strokovno distanco in zna sprejemati odgovorne odločitve tudi v zapletenih in čustveno zahtevnih okoliščinah.

 

Socialni delavec

 

Poklic socialnega delavca sodi med tiste, ki niso le strokovni, temveč tudi izrazito človeški. Kljub izzivom, ki jih to delo prinaša, je občutek, da si komu pomagal prebroditi težko življenjsko obdobje, pogosto največja nagrada.

 

Kam v srednjo šolo, če želiš postati socialni delavec?

 

Za opravljanje tega poklica je potrebno zaključiti visokošolski študij na Fakulteti za socialno delo, kjer izobraževanje traja tri leta na prvi (dodiplomski) stopnji, z možnostjo nadaljevanja na magistrskem študiju. Študij vključuje teoretične vsebine s področij psihologije, prava, sociologije in etike, pomemben del pa predstavljajo tudi praktične izkušnje v različnih ustanovah in organizacijah.

Delite s prijatelji!

Avtor prispevka:

Srednjesole.si

Srednja šola se predstavi:

Gimnazija Brežice

Gimnazija Brežice

Poklic se predstavi:

Pismonoša

Pismonoša

Smer se predstavi:

GRADBENI TEHNIK – PTI

GRADBENI TEHNIK – PTI

Novice iz uredništva:

PREIZKUS ZNANJA ALI PREIZKUS ŽIVCEV?

PREIZKUS ZNANJA ALI PREIZKUS ŽIVCEV?

Ocenjevanje znanja je sestavni del šolskega vsakdana.   Testi, ustna preverjanja in predstavitve pogosto predstavljajo pomemben mejnik – tako za pridobitev znanja in ocene kot za občutek osebnega uspeha in rasti.   A prav zato marsikomu povzročajo tudi...

KAJ TI BOLJ USTREZA? GIMNAZIJA ALI POKLICNA ŠOLA?

KAJ TI BOLJ USTREZA? GIMNAZIJA ALI POKLICNA ŠOLA?

Vprašanje, kam naprej po osnovni šoli, se ne začne šele v devetem razredu.   Marsikdo začne o srednji šoli razmišljati že prej – nekateri v osmem, drugi celo že prej. Morda si med tistimi, ki že dolgo vedo, kaj jih zanima, mogoče pa ti razmišljanje o prihodnosti...

KAJ TVOJA ŠOLSKA TORBA POVE O TEBI?

KAJ TVOJA ŠOLSKA TORBA POVE O TEBI?

Šolska torba je tihi spremljevalec tvojih šolskih dni, zbiralec skrivnosti in nenamerni dnevnik tvojega vsakdana.   V njem se skriva več, kot si misliš – in ne govorimo samo o zmečkanem listu iz prvega tedna šolskega leta.   Od tega, kaj vse nosiš s sabo, do...