Umetnostni zgodovinar je strokovnjak, ki se ukvarja s preučevanjem umetnosti skozi različna zgodovinska obdobja.
Njegovo delo vključuje raziskovanje, analizo in interpretacijo umetniških del, umetniških gibanj, stilov in vplivov v kontekstu družbenih, kulturnih, verskih in političnih okoliščin.
Umetnostni zgodovinar raziskuje različna umetniška dela, kot so slike, kipi, arthitekturna in rokodelska dela ter druge umetniške oblike. Pri tem se še posebej posveča avtorstvu dela, ustrezni dataciji in umeščanju v zgodovinsko obdobje, uporabi materialov in tehnikam. Pri raziskovanju je prav tako pozoren na ikonografijo in na simboliko posameznih del. Preučevana dela poskuša razumeti v zgodovinskem, kulturnem in družbenem kontekstu, v katerem je bilo delo ustvarjeno.
Delovne naloge umetnostnega zgodovinarja vključujejo tudi dokumentiranje in katalogizacijo umetnostnih del. To je povezano predvsem s popisovanjem umetniških del v zbirkah, muzejih in galerijah. Na podlagi tega umetnostni zgodovinar pripravlja tudi različne kataloge, s podrobnimi opisi umetniških del.
Svoje raziskave umetnostni zgodovinar objavlja in deli z zainteresirano javnostjo v obliki znanstvenih člankov, strokovnih knjig, monografij in drugih strokovnih prispevkov.
Priprava, organiziranje in načrtovanje razstav je prav del delovnih zadolžitev umetnostnega zgodovinarja. Izbira umetniška dela, ki bodo razstavljena, pripravlja spremljevalne materiale razstave in organizira javna vodenja ter predavanja.
Če ima umetnostni zgodovinar ustrezno pedagoško predznanje in izobrazbo, lahko poučuje na srednjih šolah, fakultetah ali drugih izobraževalnih ustanovah. Vodi lahko tudi delavnice in druga predavanja, povezana z umetnostno zgodovino.
Umetnostni zgodovinar lahko prav tako svetuje pri restavriranju in konzerviranju umetniških del ter svetuje pri zbiranju in nakupu umetniških del.
Pri svojem delu mora biti natančen in potrpežljiv, imeti pa mora tudi široko znanje in biti splošno razgledan. Pomaga si s strokovno in drugo literaturo in različnimi materialnimi ter nematerialnimi viri. Pri rokovanju z umetninami mora uporabljati zaščitna sredstva, kot so rokavice, halja, maska ipd.
Kam na srednjo šolo, če želiš postati umetnostni zgodovinar?
Za opravljanje poklica umetnostnega zgodovinarja se zahteva visokošolska izobrazba. Ustrezno izobrazbo lahko pridobiš s študijem umetnostne zgodovine na Filozofski fakulteti v Ljubljani ali v Mariboru.
0 Comments