Mizar je poklic, ki združuje umetniške in tehnične spretnosti ter obsega širok spekter nalog, povezanih z obdelavo lesa.
Mizarji igrajo ključno vlogo pri ustvarjanju različnih lesenih izdelkov ter so odgovorni za načrtovanje, izdelavo in obdelavo lesenih elementov.
Pri svojem delu mizarji najprej razvijajo načrte in skice, kjer se osredotočajo na oblikovanje končnega izdelka. Ustvarjalnost in tehnično znanje sta pri tem izjemno pomembna, saj morajo mizarji upoštevati funkcionalnost, estetiko in potrebe strank.
Ko se oblikovanje zaključi, mizarji izberejo ustrezne materiale. Izbira lesa je odločilna, saj se mizarji odločajo na podlagi lastnosti lesa, kot so trdnost, odpornost in videz. Različne vrste lesa prinašajo tudi različne možnosti obdelave, kar vpliva na končni rezultat.
Mizarji obdelujejo les z različnimi orodji in tehnikami, kar vključuje rezanje, struganje in brušenje. Ti postopki zahtevajo natančnost in spretnost, saj se les pogosto obdeluje po posebnih specifikacijah. Ko je les pripravljen, mizarji sestavljajo posamezne komponente, kar vključuje lepljenje in druge tehnike povezovanja. Ta faza je ključna, saj vidijo, kako se njihove ideje materializirajo v konkretne izdelke.
Po sestavljanju je pomembna tudi končna obdelava površin. Mizarji uporabljajo različne vrste barv, lakov in olj, da izboljšajo videz izdelkov ter jih zaščitijo pred poškodbami in vremenskimi vplivi.
Poleg ustvarjanja novih kosov pohištva mizarji pogosto izvajajo tudi popravila in prenove. Z obnavljanjem starih ali poškodovanih lesenih izdelkov vračajo življenje v lesene kose in ohranjajo njihovo zgodbo, namen ter zgodovino.
Mizarji pogosto svetujejo strankam glede izbire materialov in oblik, da bi zadostili njihovim potrebam in željam. To vključuje sodelovanje in komunikacijo, kar je ključno za uspešno realizacijo projektov.
Upravljanje delavnice je prav tako pomemben del mizarjevega dela. Skrbijo za red in čistočo orodij ter ustrezno shranjevanje materialov, kar zagotavlja varno in učinkovito delovno okolje.
Mizar je poklic, ki nudi številne možnosti za ustvarjanje in razvoj spretnosti. V svetu, kjer je vedno več povpraševanja po unikatnih in kakovostnih lesenih izdelkih, mizarji zagotavljajo dragoceno storitev, ki združuje tradicijo in inovacije.
Kam v srednjo šolo, če želiš postati mizar?
Za opravljanje poklica se predvideva zaključen srednješolski program za mizarja (SPI).
Gimnazija in srednja šola Kočevje
Šolski center Ljubljana – Srednja lesarska šola
Srednja gozdarska, lesarska in zdravstvena šola Postojna
Srednja poklicna in tehniška šola Murska Sobota
Šolski center Škofja Loka – Srednja šola za lesarstvo
Šolski center Nova Gorica – Strojna, prometna in lesarska šola
Šolski center Novo mesto – Srednja gradbena, lesarska in vzgojiteljska šola
Šolski center Slovenj Gradec – Srednja šola Slovenj Gradec in Muta