Tesar načrtuje, izdeluje in postavlja različne lesene konstrukcije in lesene izdelke.
Izdelovanje lesenih konstrukcij vključuje rezanje, oblikovanje in sestavljanje lesa za gradnjo različnih struktur, kot so okvirji hiš, strehe, podi, stopnišča, lesene obloge itd.
Delovne zadolžitve tesarja vključujejo natančno merjenje, rezanje in oblikovanje lesa ter lesenih elementov, zato mora biti tesar natančen, hkrati pa mora imeti tudi dobro razvite ročne spretnosti. Znati mora uporabljati različna ročna in električna orodja, s pomočjo katerih reže in oblikuje les v skladu z načrti in specifikacijami. Za to uporablja žago, brusilnike, sekiro, dleta, kladivo ipd. Les in lesene konstrukcije običajno tudi primerno obdela in zaščiti, kar lahko vključuje peskanje, brušenje, barvanje in lakiranje.
Tesar prav tako postavlja in pritrjuje različne lesene elemente, kot so tramovi, letve, opaži, lesene stenske in stropne obloge, okna, vrata, ograje itd.
Odgovoren je tudi za popravila in vzdrževanje lesenih konstrukcij, kar vključuje zamenjavo poškodovanih delov, popravilo razpok, tesnjenje in druga vzdrževalna dela.
Pri delu mora spoštovati varnostne predpise in uporabljati ustrezno zaščitno opremo, da prepreči potencialne poškodbe.
Tesar lahko delo opravlja sam, pri večjih gradbenih projektih pa pri postavljanju lesenih struktur sodeluje še z drugimi gradbenimi delavci, kot so zidarji, krovci, električarji itd.
Kam v srednjo šolo, če želiš postati tesar?
Za opravljanje poklica se predvideva zaključen srednješolski program za tesarja (SPI).
Šolski center Novo mesto – Srednja gradbena, lesarska in vzgojiteljska šola
Šolski center Celje – Srednja šola za gradbeništvo in varovanje okolja
Šolski center Kranj – Srednja ekonomska, storitvena in gradbena šola
Srednja gradbena šola in gimnazija Maribor
Srednja gradbena, geodetska, okoljevarstvena šola in strokovna gimnazija Ljubljana