Gledališki režiser igra ključno vlogo pri ustvarjanju gledališke predstave.
Njegova naloga je, da pripravi gledališki koncept in realizira dramsko besedilo na odru in skupaj z umetniško ekipo pripravi celostno predstavo.
Gledališki režiser najprej preuči in analizira dramsko besedilo, da razume njegovo temo, like, strukturo in osnovno idejo. Na podlagi analize razvije svojo umetniško vizijo oz. koncept, ki določa, kaj je osrednje sporočilo predstave in kakšni bodo njeni sestavni elementi.
Na podlagi koncepta izbere igralce, ki najbolj ustrezajo junakom v dramskem besedilu. Sledi faza postavljanja predstave, ki vključuje gledališke vaje, kjer z igralci razvija junake, se s celotno ekipo poglablja v interpretacijo besedila in razvija gledališke elemente. Na vajah daje igralcem povratne informacije in usmeritve v skladu s konceptom.
Pri celotnem procesu gledališki režiser sodeluje z dramaturgom, ki mu pomaga pri razvijanju ideje, s scenografom, ki načrtuje in izvede scenske elemente, s kostumografom, ki skrbi za kostume ter z oblikovalci osvetljave in zvoka, da ustvari ustrezno vzdušje in poudari ključne trenutke v predstavi. Predstavo mora izvesti v skladu s finančnimi omejitvami in časovnim načrtom. Pred premiero vodi tudi tehnične vaje in generalko, kjer preveri usklajenost vseh elementov predstave.
Posameznik, ki opravlja poklic gledališkega režiserja, mora imeti dobro razvite komunikacijske veščine, smisel za delo v skupini in zmožnost prevzemanja odločitev in vodstvenih nalog. Sposoben mora biti hitro reševati težave in se prilagajati nepričakovanim izzivom. Biti mora kreativen in imeti široko splošno razgledanost, hkrati pa mora ostati na tekočem z aktualnimi spremembami v svetu, saj lahko le tako ustvarja predstave, ki so relevantne in nagovarjajo občinstvo.
Gledališki režiser je vezni člen med dramskim besedilom, igralci, tehničnim osebjem in občinstvom, saj sta njegova vizija in vodstvo ključnega pomena za uspešno izvedbo predstave.
Kam v srednjo šolo, če želiš postati gledališki režiser?
Opravljanje poklica gledališkega režiserja zahteva visokošolsko izobrazbo. Ustrezno izobrazbo lahko pridobiš s študijem gledališke režije na Akademiji za gledališče, radio, film in televizijo v Ljubljani. Vpis v program zahteva opravljanje preizkusa posebne (umetniške) nadarjenosti.
0 Comments