Ko se usedemo za volan avtomobila, si je morda težko predstavljati, koliko truda, spretnosti in znanja je vloženih v ohranjanje in vzdrževanje tega tehnološkega čudeža.
Vozila so kompleksna čuda, ki od avtomehanika zahtevajo znanje in različne spretnosti.
Delo avtomehanika vključuje identifikacijo in diagnosticiranje težav ali okvar na podlagi strankinih opisov, preizkusov ali uporabe diagnostičnih orodij, popravilo in zamenjavo različnih komponent vozila, redno vzdrževanje in izvajanje kompleksnih popravil motorjev, prenosov, vzmetenja ter električnih in elektronskih sistemov, izvajanje rutinskega vzdrževanja in preventivnih del za optimalno delovanje vozila ipd.
Avtomehanik ne izvaja le osnovna vzdrževalna dela, njegove delovne naloge vključujejo vse od zamenjave olja, popravila zavor, popravilo in polnjenje klimatskih sistemov do reševanja električnih težav. Avtomehanik mora biti pripravljen na raznolikost in nepredvidljivost tehnoloških izzivov. S pomočjo diagnostičnih orodij in izkušenj zazna napake v sistemu in izvede popravila. Pri tem je pomembno, da ima dobro razvite ročne spretnosti. Sposoben mora biti odpravljati težave na vozilih različnih znamk, modelov in letnikov – od klasičnih avtomobilov do najnovejših električnih in hibridnih vozil. Zaradi vsestranskosti je poklic avtomehanika nepogrešljiv v svetu mobilnosti in avtomobilske industrije.
Pri svojem delu uporablja najrazličnejša orodja in pripomočke, kot so ključi, klešče, izvijači, kladiva, merilniki, diagnostična orodja, dvigala in stojala, merilne naprave, kompresorji, tehnične risbe, garancijski listi ipd. Delo poteka v zaprtih prostorih (večinoma v delavnicah) in prinaša precejšen fizičen napor, saj pogosto vključuje dvigovanje težkih bremen. Ker je v nenehnem stiku z različnimi olji, mazili, kislinami, vročimi predmeti in ostrimi orodji, se mora pri delu ustrezno zaščititi z zaščitno opremo in slediti navodilom za varnost pri delu.
Delo zahteva natančnega, odgovornega in iznajdljivega posameznika, ki je prav tako zmožen dobre komunikacije (s strankami in znotraj ekipe). Hitri razvoj avtomobilske tehnologije prav tako pomeni, da mora biti avtomehanik vedno v koraku s spremembami in se pripravljen učiti. Od poznavanja sodobnih sistemov za zaznavanje trkov do naprednih elektronskih kontrol, avtomehanik se mora nenehno izobraževati in dopolnjevati svoje znanje.
Kam na srednjo šolo, če želiš postati avtomehanik?
Poklic avtomehanika zahteva znanje s področij avtomobilskega servisiranja, avtomobilske tehnologije, diagnostike in elektronike. Za dobro opravljanje poklica je v sklopu izobraževalnega procesa pomembno tudi praktično izpopolnjevanje v avtomobilskih delavnicah in/ali servisih.
Šolski center Velenje – Šola za strojništvo, geotehniko in okolje
Šolski center Celje – Srednja šola za storitvene dejavnosti in logistiko
Šolski center Krško – Sevnica – Srednja šola Krško
Šolski center Nova Gorica – Strojna, prometna in lesarska šola
Šolski center Novo mesto – Srednja strojna šola
Šolski center Postojna – Srednja šola
Šolski center Ptuj – Strojna šola
Šolski center Ravne na Koroškem – Srednja šola
Šolski center Škofja Loka – Srednja šola za strojništvo
Strokovni izobraževalni center Ljubljana – Srednja poklicna in strokovna šola Bežigrad
Srednja poklicna in tehniška šola Murska Sobota
Srednja šola Domžale – Poklicna in strokovna šola
Srednja tehniška in poklicna šola Trbovlje
Tehniški šolski center Maribor – Srednja strojna šola
Sorodni poklici: