Dimnikar skrbi za vzdrževanje, čiščenje in varnost dimnikov, kurilnih naprav in drugih kurišč.
S svojim delom pomembno prispeva k preprečevanju požarne nevarnosti, k varstvu zraka pred onesnaževanjem in k preventivi pred zastrupitvijo.
Osrednja delovna naloga dimnikarja je čiščenje in ometanje dimnikov ter kurilniških sistemov, kar vključuje odstranjevanje saj, pepela in drugih oblog, ki se naberejo v dimniku zaradi izgorevanja goriva, kot so les, premog ali olje. Dimnikar prav tako preveri stanja dimnika, išče morebitne poškodbe ali druge težave, ki bi lahko ogrozile varnost ali delovanje dimniškega sistema.
Njegovo delo je izjemno pomembno, saj redno čiščenje dimnika in pregled kurilnih naprav pomaga preprečevati požare, ki bi lahko nastali zaradi nabiranja vnetljivih snovi ali okvar pri delovanju. Izvaja tudi meritev plinov in druga testiranja, s katerimi preveri učinkovitost dimniškega sistema in ustreznost dimnika za uporabo. Lastnikom stavb prav tako nudi nasvete glede pravilne uporabe dimnikov, izbire goriva, vzdrževanja dimnikov in drugih vidikov varnosti.
Dimnikar pri svojem delu uporablja različna orodja in zaščitna sredstva, kot so ročna dimnikarska orodja, merilne naprave, naprave za odkrivanje napak v dimniku, aparati za izžiganje, naprave za ugotavljanje sajavosti ipd. Uporablja tudi različne materiale, kot so apno, glina, petrolej in nafta.
Posameznik, ki opravlja poklic dimnikarja, mora biti natančen, v dobri fizični pripravljenosti in komunikativen, imeti mora dobro razvite ročne spretnosti, pri svojem delu pa mora upoštevati vsa pravila za varnost pri delu.
Kam v srednjo šolo, če želiš postati dimnikar?
Srednja gradbena šola in gimnazija Maribor je edina srednja šola v Sloveniji, ki v sklopu programa Dimnikar (SPI) izobražuje za dimnikarski poklic.