Zobotehnik

ZOBOTEHNIK: STROKOVNJAK ZA ZOBNE NADOMESTKE

Zobotehnik je nepogrešljiv strokovnjak v zobozdravstveni ekipi.

 

Čeprav pri svojem delu nima neposrednega stika s pacienti, ima izjemno pomembno vlogo pri obnovi funkcije in estetike zob ter s tem pri izboljšanju kakovosti življenja posameznikov.

 

Zobotehnik je strokovnjak, ki v zobotehničnem laboratoriju na podlagi odtisa pacientove ustne votline in navodil zobozdravnika izdela individualno prilagojene nadomestke. To so lahko zobne krone, mostički, totalne ali delne proteze, ortodontski aparati in druge konstrukcije. Delo zobotehnika je izjemno natančno in tehnično zahtevno, hkrati pa vključuje tudi estetsko komponento – pomembno je, da nadomestki ne le delujejo, temveč tudi izgledajo naravno.

 

Zobotehnik

 

Zobotehnik mora imeti razvite finomotorične spretnosti, občutek za detajle, prostorsko predstavo in estetsko žilico. Njegovo delo poteka v več fazah: od analize in priprave modela, preko oblikovanja in uporabe različnih materialov, do končne obdelave in prilagajanja izdelka. Pri tem uporablja širok spekter ročnih in digitalnih orodij.

 

Poklic združuje znanja s področja zdravstva, tehnologije in umetnosti. Zato je še posebej primeren za tiste, ki jih veseli natančno delo, jih zanimata tako biologija kot tehnika, in si želijo ustvarjati konkretne izdelke, ki imajo neposreden vpliv na kakovost življenja ljudi.

 

Izobraževanje za zobotehnika poteka v okviru srednjega strokovnega programa, ki traja štiri leta in se zaključi s poklicno maturo. Dijaki in dijakinje se v tem času seznanijo z dentalno anatomijo, materiali, tehnologijo zobnih nadomestkov in številnimi praktičnimi postopki. Pomemben del izobraževanja je tudi praktično usposabljanje, bodisi v šolskem laboratoriju bodisi pri delodajalcih.

 

Zobotehnik

 

Po zaključku šolanja se lahko zobotehniki zaposlijo v zobotehničnih laboratorijih, zobozdravstvenih ustanovah ali nadaljujejo študij na višješolskih ali visokošolskih programih.

 

Kam v srednjo šolo, če želiš postati zobotehnik?

 

Za opravljanje poklica zobotehnika se zahteva končan srednješolski program Tehnik zobne protetike / Zobotehnik, ki ga izvaja Srednja šola za farmacijo, kozmetiko in zdravstvo.

Delite s prijatelji!

Avtor prispevka:

Srednjesole.si

Srednja šola se predstavi:

Lesarska šola Maribor – Srednja lesarska in gozdarska šola Maribor

Lesarska šola Maribor – Srednja lesarska in gozdarska šola Maribor

Poklic se predstavi:

Upravljavec strojev in naprav za obdelavo rude in kamnin

Upravljavec strojev in naprav za obdelavo rude in kamnin

Smer se predstavi:

AVTOKAROSERIST – SPI

AVTOKAROSERIST – SPI

Novice iz uredništva:

PREIZKUS ZNANJA ALI PREIZKUS ŽIVCEV?

PREIZKUS ZNANJA ALI PREIZKUS ŽIVCEV?

Ocenjevanje znanja je sestavni del šolskega vsakdana.   Testi, ustna preverjanja in predstavitve pogosto predstavljajo pomemben mejnik – tako za pridobitev znanja in ocene kot za občutek osebnega uspeha in rasti.   A prav zato marsikomu povzročajo tudi...

KAJ TI BOLJ USTREZA? GIMNAZIJA ALI POKLICNA ŠOLA?

KAJ TI BOLJ USTREZA? GIMNAZIJA ALI POKLICNA ŠOLA?

Vprašanje, kam naprej po osnovni šoli, se ne začne šele v devetem razredu.   Marsikdo začne o srednji šoli razmišljati že prej – nekateri v osmem, drugi celo že prej. Morda si med tistimi, ki že dolgo vedo, kaj jih zanima, mogoče pa ti razmišljanje o prihodnosti...

KAJ TVOJA ŠOLSKA TORBA POVE O TEBI?

KAJ TVOJA ŠOLSKA TORBA POVE O TEBI?

Šolska torba je tihi spremljevalec tvojih šolskih dni, zbiralec skrivnosti in nenamerni dnevnik tvojega vsakdana.   V njem se skriva več, kot si misliš – in ne govorimo samo o zmečkanem listu iz prvega tedna šolskega leta.   Od tega, kaj vse nosiš s sabo, do...