Vrtnarstvo je poklic, ki združuje znanje o rastlinah, skrb za okolje in ustvarjalnost pri oblikovanju zelenih površin.
Vrtnarji imajo pomembno vlogo pri urejanju parkov, vrtov, drevesnic in drugih naravnih okolij, saj zagotavljajo zdrav razvoj rastlin, skrbijo za estetsko podobo okolja in prispevajo k izboljšanju kakovosti bivanja.
Delo vrtnarja je raznoliko in vključuje širok spekter nalog. Poleg sajenja, zalivanja in gnojenja rastlin skrbi tudi za njihovo obrezovanje, zaščito pred škodljivci in boleznimi ter ustvarjanje optimalnih pogojev za rast. Velik del dela zajema tudi urejanje zelenih površin, kot so trate, okrasni vrtovi in javni parki. Vrtnarji oblikujejo zasaditve, kombinirajo barve in vrste rastlin ter skrbijo za harmonično podobo okolja.
Poleg fizičnega dela vrtnar uporablja tudi različna orodja in tehnike za obdelavo tal, namakanje in kompostiranje. Sodobno vrtnarstvo vključuje tudi ekološke pristope, kot so permakultura in uporaba naravnih gnojil. Vse večji pomen imajo tudi urbani vrtovi in zelene strehe, kjer vrtnarji s svojim znanjem pomagajo pri izboljšanju kakovosti življenja v mestih.
Po končanem izobraževanju se lahko vrtnarji zaposlijo na različnih področjih, od vzgoje rastlin do oblikovanja in vzdrževanja zelenih površin. V vrtnarijah in drevesnicah lahko skrbijo za pridelavo sadik, dreves, grmovnic in okrasnih rastlin, medtem ko v občinskih službah prispevajo k urejanju mestnih parkov, javnih vrtov in drugih zelenih površin. V botaničnih vrtovih se lahko posvetijo vzdrževanju rastlinskih zbirk ter sodelujejo pri raziskovalnih projektih. Krajinsko urejanje jim omogoča sodelovanje pri načrtovanju in izvedbi vrtov, dvorišč ter parkov, kjer združujejo strokovno znanje in estetski občutek. Tistim, ki si želijo več neodvisnosti, pa se ponuja priložnost za samostojno podjetniško pot, kjer lahko nudijo storitve zasaditve, urejanja vrtov in strokovnega svetovanja.
Poklic vrtnarja je odlična izbira za tiste, ki imajo radi delo v naravi in jih veseli skrb za rastline. Delo je dinamično in ustvarjalno, saj omogoča oblikovanje naravnega prostora in prispeva k izboljšanju kakovosti bivanja.
Kam v srednjo šolo, če želiš postati vrtnar?
Za opravljanje poklica vrtnarja je potrebno strokovno znanje, ki ga je mogoče pridobiti v srednješolskih programih, kot sta vrtnar (SPI) ali hortikulturni tehnik (SSI) na naslednjih šolah:
Biotehniški center Naklo – Srednja šola
Grm Novo mesto – center biotehnike in turizma – Kmetijska šola Grm in biotehniška gimnazija
Šola za hortikulturo in vizualne umetnosti Celje – Srednja poklicna in strokovna šola