Čebela

SVETOVNI DAN ČEBEL: ZANIMIVA DEJSTVA O BRENČEČIH JUNAKINJAH

Čebele so majhna bitja z velikim pomenom, ki igrajo ključno vlogo v našem ekosistemu in kmetijstvu.

 

Čeprav so pogosto podcenjene in celo preganjane zaradi svojega pika, živijo v izjemno organizirani družbeni strukturi – njihov način življenja pa že dolgo fascinira znanstvenike in ljubitelje narave.

 

Življenje čebel je prežeto s številnimi presenetljivimi in zanimivimi dejstvi, ki razkrivajo zapletenost in čudeže narave.

 

  • Čebele so zelo pomembne opraševalke. To pomeni, da pomagajo rastlinam, rožam, sadju in zelenjavi pri rasti. Čebele namreč prenašajo cvetni prah med moškim in ženskim delom, kar omogoča rast semen in plodov. Čebela je tudi edina žuželka, ki proizvaja hrano, ki jo uživa človek.

 

  • Čebele na planetu Zemlja obstajajo že več kot 100 milijonov let. Človeštvo pa se je naučilo nabirati med pred skoraj 8000 leti. Prvi zapis o nabiranju medu je jamska poslikava iz 6000-8000 let starih jam v Španiji.

 

  • Stara ljudstva so verjela, da so čebele nastale iz trupel poginulih živali. Stari Egipčani so verjeli, da so čebele solze boga sonca Raja. Čebele in med pa so omenjeni tudi v Svetem pismu in v starodavnih sanskrtih.

 

  • Prva civilizacija, ki je izvajala razširjeno, organizirano čebelarstvo, so bili stari Egipčani, ki so začeli čebelariti okoli 2500 pr. n. št.

 

Čebele

 

  • Čebele živijo v panjih (ali kolonijah). Člani panja oz. čebelje družine so razdeljeni v tri vrste: matica, delavke in troti. Ena sama matica vodi celotni panj. Njena glavna naloga je izleči jajčeca, iz katerih se bo v panju rodila naslednja generacija čebel. Matica prav tako narekuje vedenje drugih čebel in dinamiko v panju. Čebele delavke so samice, katerih osrednje naloge vključujejo iskanje hrane (cvetni prah in nektar iz cvetov), grajenje in varovanje panja ipd. Delavke so tiste čebele, ki jih vidimo zunaj panja. Troti pa so čebelji samci. Njihov namen je parjenje z matico. Pomladi in poleti jih v vsakem panju živi na stotine, toda ko pride zima in panj preide v drugačen način preživetja, so troti izgnani.

 

  • Vsaka čebelja družina ima svoj poseben vonj ali feromone, tako da se lahko člani med seboj prepoznajo.

 

  • Če čebelja matica umre, bodo delavke ustvarile novo matico tako, da bodo izbrale na novo izleženo ličinko in jo hranile s posebno hrano, imenovano matični mleček, kar ličinki omogoči, da se razvije v plodno matico.

 

  • Čebele so odlične letalke. Letijo s hitrostjo okoli 25 km na uro in pri tem s krili zamahnejo kar 200-krat na sekundo. To je tisto, kar ustvarja ikonični zvok čebel “bzzz”. Čebela delavka na enem izletu obišče od 50 do 100 cvetov.

 

  • Čebela ima kar 170 receptorjev za vonj in imajo kar 50-krat močnejši voh kot pes. Izostren čut za voh jim pomaga pri komunikaciji znotraj panja in pri prepoznavanju različnih vrst rož.

 

  • Imajo 2 želodca – enega za prehranjevanje in enega za shranjevanje nektarja in njegovo predelavo v med.

 

Čebele

 

  • Čebele ne vidijo rdeče svetlobe, lahko pa vidijo ultravijolično svetlobo. To jim omogoča, da na cvetnih listih vidijo zapletene vzorce ultravijolične svetlobe, ki jih ljudje ne moremo videti.

 

  • Ko postane vroče in nektarja primanjkuje, čebele delavke odletijo iz panjev in se družijo ob strani panja, da se ohladijo. Te množice čebel so lahko videti, kot da je panju zrasla brada, zato se ta pojav imenuje “čebelja brada”.

 

  • Povprečna čebela delavka živi le pet do šest tednov. V tem času pa proizvede približno dvanajstino čajne žličke medu.

 

  • Matica lahko živi tudi do pet let. Najbolj obremenjena je v poletnih mesecih, ko dnevno izleže tudi do 2500 jajčec.

 

  • Čebele delavke so tudi odlične plesalke. Da si izmenjajo informacije o najboljših virih hrane, namreč izvajajo prav poseben ples. Ko se delavka vrne v panj, se namreč premika v obliki osmice in miga s telesom, da nakaže smer, v kateri se nahaja vir hrane.

 

  • Besedna zveza “medeni tedni” izhaja iz starodavne prakse, ko so mladoporočencem dajali enomesečno količino medice oz. medenega vina za spodbujanje plodnosti.

Delite s prijatelji!

Novice srednjih šol

ZAKAJ NAS ČOKOLADA OSREČUJE?

ZAKAJ NAS ČOKOLADA OSREČUJE?

Kdo si še ni privoščil koščka čokolade, ko je potreboval dvig razpoloženja?   Ta sladki prigrizek ima nenavadno moč, da izboljša naš dan, četudi gre le za kratek trenutek užitka.   Ampak zakaj nas čokolada tako osrečuje?     Ali je zgolj njena...

KAJ POČNE INDUSTRIJSKI OBLIKOVALEC?

KAJ POČNE INDUSTRIJSKI OBLIKOVALEC?

Poklic industrijskega oblikovalca se giblje na presečišču umetnosti, tehnologije in praktičnega oblikovanja, saj združuje estetsko kreativnost z inženirskim znanjem in razumevanjem potreb trga.   Industrijski oblikovalec ne oblikuje zgolj videza izdelka, temveč...

KAM V SREDNJO ŠOLO V JUGOVZHODNI REGIJI?

KAM V SREDNJO ŠOLO V JUGOVZHODNI REGIJI?

Jugovzhodna Slovenija je regija polna raznolikosti, ki poleg naravnih lepot in kulturnih zakladov ponuja tudi pestro izbiro kakovostnih srednjih šol, ki so idealna odskočna deska za tvojo prihodnost.   Šole v jugovzhodni regiji so znane po tem, da povezujejo...

0 Comments

Uredništvo:

Srednjesole.si

Srednja šola se predstavi:

Biotehniška šola Rakičan

Biotehniška šola Rakičan

Poklic se predstavi:

Solopevec

Solopevec

Smer se predstavi:

TEHNIK VAROVANJA – SSI

TEHNIK VAROVANJA – SSI

Novice iz uredništva:

KAKO IZBOLJŠATI SPOMIN?

KAKO IZBOLJŠATI SPOMIN?

Vsi vemo, kako stresno je, ko se bliža test, mi pa se trudimo, da bi si zapomnili vse pomembne informacije.   Zdi se, kot da je naš spomin včasih preobremenjen z vsemi podatki, ki jih moramo obvladati.   Ampak ali si vedel_a, da je spomin veščina, ki jo...

KAM V SREDNJO ŠOLO V PODRAVSKI REGIJI?

KAM V SREDNJO ŠOLO V PODRAVSKI REGIJI?

Se sprašuješ, katera srednja šola je prava zate?   V podravski regiji, kjer se prepletata slikovita narava in živahno mestno življenje, te čaka pestra izbira srednješolskih programov, ki ti bodo zagotovo odprla vrata v svet znanja, novih spretnosti in zanimivih...

ZAKAJ NAS ČOKOLADA OSREČUJE?

ZAKAJ NAS ČOKOLADA OSREČUJE?

Kdo si še ni privoščil koščka čokolade, ko je potreboval dvig razpoloženja?   Ta sladki prigrizek ima nenavadno moč, da izboljša naš dan, četudi gre le za kratek trenutek užitka.   Ampak zakaj nas čokolada tako osrečuje?     Ali je zgolj njena...