Vrstniki igrajo pomembno vlogo v življenju vsakega najstnika. Medtem ko je njihov vpliv običajno koristen, nas lahko včasih privedejo tudi do negativnih odločitev ali dejanj.
Pritisk vrstnikov je lahko posredna želja posameznika, da se podredi družbenim standardom in da počne stvari z namenom, da bi se počutil sprejet, ali pa neposreden vpliv skupine ali posameznikov na posameznika, ki želijo spremeniti njegova prepričanja in vedenje, da bi se prilagodil njihovemu.
Običajno se izraz vrstniški pritisk uporablja, ko govorimo o vedenju, ki se ne šteje za družbeno sprejemljivo ali zaželeno.
Zakaj postanejo vrstniki v obdobju najstništva tako pomembni za nas?
Ko odraščamo, se začnemo počasi ločevati od svojih staršev kot glavnega vira svoje identitete in jih namesto tega zamenjamo z vrstniki za sekundarni vir naše identitete. V najstniških letih se želimo odcepiti od svoje družine, saj želimo oblikovali svojo lastno identiteto in pri tem iščemo vzore pri ljudeh podobne starosti. Popolnoma naravno je, da se kot posamezniki želimo vklopiti v neko družbo in nekam pripadati.
Kakšne vrste vrstniškega pritiska poznamo?
Verbalni in neverbalni pritisk
Verbalni pritisk se pojavi takrat, ko nekdo z besedami poskuša vpliva na drugo osebo, da nekaj naredi. Na drugi strani pa do neverbalnega pritiska pride brez uporabe besed, ko nekdo izvaja pritisk skozi vzpostavljanje določenega standarda obnašanja.
Neposredni in posredni pritisk
Neposredni vrstniški pritisk je, ko oseba uporablja verbalne ali neverbalne znake, da nekoga prepriča, naj nekaj stori. Pri posrednem vrstniškem pritisku te sicer nihče direktno ne izpostavlja, toda okolje, v katerem si, lahko vpliva na to, da nekaj storiš.
Pozitiven in negativen pritisk
Pritisk vrstnikov lahko opišemo kot pozitiven ali negativen. V pozitivni obliki se pojavi takrat, ko drugi vplivajo nate na koristen ali produktiven način. Negativen pritisk pa se pojavi takrat, kadar oseba naredi nekaj, česar običajno ne bi naredila ali sploh ne želi storiti, da bi se vklopila v neko skupino. Primeri negativnega pritiska so: spodbujanje k nasilju, ustrahovanje drugih, uživanje drog, kajenje, pitje alkohola, vandalizem, siljenje v spolne aktivnosti ipd.
Kako se soočiti z negativnim pritiskom vrstnikov?
Ko se soočamo s pritiskom vrstnikov, je ključno razumevanje samega sebe in zaupanje svoji intuiciji. Pomembno je, da odkrivaš lastne interese, talente in vrednote ter se ne zgubiš v pričakovanjih drugih. Pri tem so pomembne tudi komunikacijske veščine, sposobnost izražanja lastnih čustev, mnenj in jasnega postavljanja mej. Pogovarjanje s prijatelji, starši ali šolskimi svetovalci lahko pomaga razbremeniti stres in vzpostaviti perspektivo, ki olajša soočanje s pritiskom. Če uspeš zgraditi tovrstno mrežo podpore, se boš počutil manj osamljeno. Vsak izmed nas ima svoje osebne izkušnje, izzive in strahove, zato je pomembno, da se ne primerjamo z drugimi in se namesto tega raje osredotočimo na lastno rast in razvoj. Pomembno vlogo pri tem igra tudi samozavest.