Pisni test

NAJPOGOSTEJŠE NAPAKE PRI PISNIH TESTIH – IN KAKO JIH PREPREČITI

Poznaš tisti občutek, ko se učiš cele dneve, imaš občutek, da snov obvladaš, potem pa na pisnem testu narediš čisto trapasto napako?

 

Ali še huje – prepričan_a si, da si vse rešil_a prav, ocena pa te nato sesuje?

 

To ni redkost. Velikokrat neuspeh na testu ni posledica tega, da ne znaš, ampak tega, da narediš napake, ki jih zlahka preprečiš – če jih znaš pravočasno prepoznati.

 

Pa poglejmo, katere napake se najpogosteje dogajajo – in kaj lahko narediš, da se jim elegantno izogneš.

 

Pisni test

 

Prehitro branje navodil

 

Morda se sliši banalno, ampak ogromno dijakov pade že na prvem koraku: navodila vprašanja preberejo površno ali jih kar preskočijo. Posledica? Napišejo odličen odgovor – na napačno vprašanje. Včasih učitelj vpraša po enem primeru, ti pa napišeš dva. Ali pa te prosi za razlago, ti pa samo našteješ pojme. Vse to so izgubljene točke – ne zato, ker ne znaš, ampak ker nisi bil_a dovolj pozoren_na.

 

Preden začneš pisati, se zato zares ustavi pri vsakem vprašanju. Preberi ga dvakrat. Označi ključne besede. Če ti kaj ni jasno, vprašaj učitelja.

 

Preveč pisanja, premalo bistva

 

V želji, da “impresioniraš” učitelja, včasih napišeš vse, kar veš – tudi če ni najbolj povezano z vprašanjem. Morda si misliš, da boš z dolgim odgovorom pokazal_a, kako dobro poznaš snov, ampak učitelji pogosto iščejo točno določen odgovor. Če pišeš preveč, obstaja večja možnost, da se izgubiš ali celo zapišeš kaj napačnega. Poleg tega ti lahko zmanjka časa za druga vprašanja.

 

Osredotoči se na vprašanje. Kaj točno zahteva? Piši jasno, jedrnato in – kar je najtežje – ne več, kot je treba.

 

Pisni test

 

Pozabiš na čas

 

Zelo pogosta napaka je, da preveč časa porabiš za eno vprašanje in na koncu hitiš skozi preostanek. To je pogosto posledica tega, da si na začetku preveč samozavesten_na, ali pa si rečeš: »Tole moram res dobro napisat.« Na koncu ti zmanjka časa za lažja vprašanja ali zaključek – in to te lahko stane pomembnih točk.

 

Že na začetku si razdeli čas – približno glede na število točk pri posameznem vprašanju. Če se pri enem vprašanju zatakneš, ga preskoči in se vrni kasneje. Bolje je, da dobiš vsaj nekaj točk pri vseh vprašanjih, kot da se osredotočiš samo na enega.

 

Pozabiš preveriti odgovore

 

Če ti ostane še nekaj minut časa, je prva misel običajno: »Ufff, končno, lahko oddam in grem!« Ampak prav te zadnje minute so lahko zlata vredne. V njih lahko ujameš napake, ki si jih naredil_a iz čiste nepazljivosti: napačen rezultat, narobe prepisan podatek, manjkajoča enota …

 

Vedno si pusti vsaj 5 minut za hitro preverjanje. Če se da, začni pregledovati od konca proti začetku – tako možgane malo “pretentaš” in hitreje opaziš napake.

 

Pisni test

 

Prepričan_a si, da “to že znaš”

 

Včasih preskočimo določeno snov pri učenju, ker smo prepričani, da jo že obvladamo. »To smo delali že v osnovni šoli, to znam, ni panike.« In potem na testu ugotoviš, da je vprašanje zastavljeno čisto drugače, kot si pričakoval_a. To se pogosto zgodi pri stvareh, ki so “osnovne” – a jih učitelji radi vključijo kot temelj za težja vprašanja. Če te zmede že začetek, težko nadaljuješ samozavestno.

 

Ne podcenjuj “lahkih” tem. Ponavljanje je kralj znanja – tudi osnovne stvari si je dobro še enkrat pogledati, sploh če gre za definicije, formule ali pojme, ki se pogosto pojavljajo.

Delite s prijatelji!

Avtor prispevka:

Srednjesole.si

Srednja šola se predstavi:

III. gimnazija Maribor

III. gimnazija Maribor

Poklic se predstavi:

Strugar

Strugar

Smer se predstavi:

ELEKTROTEHNIK – SSI

ELEKTROTEHNIK – SSI

Novice iz uredništva:

PREIZKUS ZNANJA ALI PREIZKUS ŽIVCEV?

PREIZKUS ZNANJA ALI PREIZKUS ŽIVCEV?

Ocenjevanje znanja je sestavni del šolskega vsakdana.   Testi, ustna preverjanja in predstavitve pogosto predstavljajo pomemben mejnik – tako za pridobitev znanja in ocene kot za občutek osebnega uspeha in rasti.   A prav zato marsikomu povzročajo tudi...

KAJ TI BOLJ USTREZA? GIMNAZIJA ALI POKLICNA ŠOLA?

KAJ TI BOLJ USTREZA? GIMNAZIJA ALI POKLICNA ŠOLA?

Vprašanje, kam naprej po osnovni šoli, se ne začne šele v devetem razredu.   Marsikdo začne o srednji šoli razmišljati že prej – nekateri v osmem, drugi celo že prej. Morda si med tistimi, ki že dolgo vedo, kaj jih zanima, mogoče pa ti razmišljanje o prihodnosti...

KAJ TVOJA ŠOLSKA TORBA POVE O TEBI?

KAJ TVOJA ŠOLSKA TORBA POVE O TEBI?

Šolska torba je tihi spremljevalec tvojih šolskih dni, zbiralec skrivnosti in nenamerni dnevnik tvojega vsakdana.   V njem se skriva več, kot si misliš – in ne govorimo samo o zmečkanem listu iz prvega tedna šolskega leta.   Od tega, kaj vse nosiš s sabo, do...