Učni cilji

KAKO SI ZASTAVITI UČNE CILJE, KI JIH DEJANSKO LAHKO DOSEŽEŠ?

Včasih se učimo ure in ure, pa imamo na koncu občutek, da nismo naredili prav veliko.

 

Vzamemo zvezek, odpremo učbenik in se lotimo snovi – brez posebnega načrta, brez jasne predstave, kaj želimo doseči.

 

Ko pa se znajdemo sredi velikega kupa snovi, bližajočih se rokov in občutka, da ves trud ne vodi nikamor, postane jasno, da samo dobra volja ni dovolj.

 

Ključ do učinkovitejšega učenja ni nujno več časa ali več truda, temveč boljši način razmišljanja o ciljih. Jasno zastavljeni učni cilji ne le pomagajo pri organizaciji dela, temveč tudi zmanjšujejo stres, povečujejo motivacijo in ustvarjajo občutek napredka – kar je pogosto tisto, kar nam najbolj manjka.

 

Učni cilji

 

Kako oblikovati učne cilje?

 

Velikokrat si rečemo: »Danes se bom učil_a fiziko.« A takšna izjava je preširoka in nejasna. Kaj točno pomeni “učiti se fiziko”? Koliko snovi? Koliko časa? In kdaj bomo vedeli, da smo cilj dosegli?

 

Pri oblikovanju ciljev je smiselno uporabiti t. i. SMART načelo – gre za kratico, ki opisuje, kakšen naj bo dober cilj: specifičen, merljiv, dosegljiv, smiseln in časovno opredeljen. Namesto splošne izjave si raje zastavimo nekaj bolj konkretnega, na primer: »Danes do 18. ure predelam drugo poglavje iz učbenika, napišem povzetek in rešim vsaj pet nalog.«

 

Tovrstna natančnost ni nepotrebna formalnost, ampak orodje, ki omogoča boljši fokus in jasen zaključek učne naloge.

 

Učni cilji

 

Majhni koraki, večja verjetnost uspeha

 

Veliki cilji pogosto delujejo spodbudno na začetku, a nas kasneje obremenijo ali prestrašijo. Zato je koristno, da obsežnejše naloge razdelimo na manjše, izvedljive korake. Tak pristop zmanjšuje občutek preobremenjenosti in nam omogoča, da vsako opravilo zaključimo s konkretnim občutkom dosežka.

 

Pisanje seminarske naloge tako ni več en velik izziv, ampak niz manjših nalog: iskanje virov, oblikovanje strukture, pisanje uvoda, osnutka, končne verzije in lektoriranje. Vsaka opravljena faza predstavlja mini cilj, ki nas vodi naprej.

 

Čas kot zaveznik

 

Pri učenju ni pomembno le, kaj si zadamo, ampak tudi, kdaj in koliko časa bomo za to namenili. Časovni okvirji preprečujejo odlašanje in dajejo strukturo. Če vemo, da imamo za ponavljanje določene snovi eno uro, bomo bolj osredotočeni, kot če nimamo nobene časovne omejitve.

 

Tehnike, kot je Pomodoro (25 minut dela, 5 minut odmora), lahko pomagajo vzpostaviti ritem in izboljšajo zbranost, še posebej v obdobjih, ko motivacija ni na vrhuncu.

 

Učni cilji

 

Povezava s smislom

 

Dober cilj ni le tehnično pravilno zastavljen, ampak mora imeti tudi osebni pomen. Zakaj se učimo ravno to snov? Kaj želimo s tem doseči? Včasih je dovolj že misel, da bomo s tem izboljšali oceno ali lažje sledili snovi pri naslednji razlagi. Drugič nas vodi dolgoročnejši cilj – morda priprava na maturo, sprejem na fakulteto ali zgolj občutek, da smo nekaj premagali.

 

Če vemo, zakaj se nečesa lotevamo, se lažje motiviramo tudi takrat, ko bi se najraje umaknili stran od učbenika.

 

Merjenje napredka

 

Ena največjih težav pri učenju je občutek, da se nikamor ne premikamo. Tudi tu so cilji v pomoč – ne le kot izhodišče, temveč tudi kot merilo. Če sproti beležimo, kaj smo že naredili, hitreje opazimo napredek.

 

Pri tem si lahko pomagamo s preprostimi dnevniki, seznami ali označevanjem v zvezku. Ne gre za popolnost, temveč za zavedanje, da se trudimo in da rezultati prihajajo – korak za korakom.

Delite s prijatelji!

Avtor prispevka:

Srednjesole.si

Srednja šola se predstavi:

Gimnazija Nova Gorica

Gimnazija Nova Gorica

Poklic se predstavi:

Sortirec perila za čiščenje in pranje

Sortirec perila za čiščenje in pranje

Smer se predstavi:

GASTRONOMIJA – PTI

GASTRONOMIJA – PTI

Novice iz uredništva:

PREIZKUS ZNANJA ALI PREIZKUS ŽIVCEV?

PREIZKUS ZNANJA ALI PREIZKUS ŽIVCEV?

Ocenjevanje znanja je sestavni del šolskega vsakdana.   Testi, ustna preverjanja in predstavitve pogosto predstavljajo pomemben mejnik – tako za pridobitev znanja in ocene kot za občutek osebnega uspeha in rasti.   A prav zato marsikomu povzročajo tudi...

KAJ TI BOLJ USTREZA? GIMNAZIJA ALI POKLICNA ŠOLA?

KAJ TI BOLJ USTREZA? GIMNAZIJA ALI POKLICNA ŠOLA?

Vprašanje, kam naprej po osnovni šoli, se ne začne šele v devetem razredu.   Marsikdo začne o srednji šoli razmišljati že prej – nekateri v osmem, drugi celo že prej. Morda si med tistimi, ki že dolgo vedo, kaj jih zanima, mogoče pa ti razmišljanje o prihodnosti...

KAJ TVOJA ŠOLSKA TORBA POVE O TEBI?

KAJ TVOJA ŠOLSKA TORBA POVE O TEBI?

Šolska torba je tihi spremljevalec tvojih šolskih dni, zbiralec skrivnosti in nenamerni dnevnik tvojega vsakdana.   V njem se skriva več, kot si misliš – in ne govorimo samo o zmečkanem listu iz prvega tedna šolskega leta.   Od tega, kaj vse nosiš s sabo, do...