Biokemik je strokovnjak, ki preučuje kemijske procese, ki potekajo v živih organizmih.
Zanimajo ga biološki procesi, ki omogočajo življenje – od tega, kako celice pridobivajo energijo, do tega, kako naše telo uporablja hrano za rast in obnovo.
Poklic biokemika združuje znanje kemije in biologije, saj preučuje, kako se različne snovi v telesu povezujejo in vplivajo druga na drugo.
To je zelo pomembno, saj razumevanje teh procesov pomaga pri razvoju novih zdravil, terapij in tehnoloških rešitev, ki imajo velik vpliv na naše življenje.
Delo biokemika je zelo raznoliko in običajno vključuje delo v laboratorijih, kjer izvaja različne eksperimente. Biokemiki se ukvarjajo z analizo različnih bioloških vzorcev – to so lahko kri, urin, tkiva ali celo vzorci iz okolja, kot so rastline ali mikroorganizmi. Pri tem uporabljajo napredno tehnologijo in metode, kot so spektroskopija, mikroskopija in kromatografija, da natančno preučijo, kako delujejo molekule in kakšne spremembe se dogajajo v telesu, ko se srečamo z različnimi dejavniki, kot so zdravila, hrana ali bolezni.
Znanstvena odkritja biokemikov so ključna za izboljšanje zdravja ljudi in okolja. Na primer, njihova raziskovanja omogočajo razvoj novih zdravil za bolezni, kot so rak, sladkorna bolezen, Alzheimerjeva bolezen, pa tudi za manj znane in redke bolezni. Biokemiki pomagajo tudi pri iskanju načinov, kako zmanjšati negativne vplive onesnaženja na okolje ter kako izboljšati kmetijske prakse za boljšo pridelavo hrane.
Biokemiki pogosto sodelujejo z drugimi strokovnjaki, kot so zdravniki, farmacevti, inženirji in drugimi raziskovalci, da bi skupaj razvili inovativne rešitve za globalne izzive. Tako prispevajo k razvoju novih biotehnoloških izdelkov, kot so bio-kemikalije, biogoriva ali genetsko spremenjeni organizmi, ki so lahko koristni za zdravje, kmetijstvo ali energijo.
Biokemiki delujejo tudi v industriji in podjetjih. Pomagajo pri razvoju novih farmacevtskih izdelkov, prehranskih dopolnil ali biotehnoloških rešitev, ki vplivajo na vsakdanje življenje. Lahko sodelujejo pri razvoju zdravil, testirajo njihove učinke, pomagajo pri proizvodnji novih tehnologij ali svetujejo podjetjem, kako izboljšati svoje procese.
Kam v srednjo šolo, če želiš postati biokemik?
Opravljanje poklica biokemika zahteva visokošolsko izobrazbo. Ustrezno izobrazbo lahko pridobiš s študijem biokemije na Fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo Univerze v Ljubljani.