Delfini že dolgo burijo človeško domišljijo s svojo inteligenco, igrivo naravo in izjemnimi sposobnostmi. So najbolj znani in priljubljeni vodni sesalci, ki naseljujejo oceane in reke po vsem svetu.
Znani so po svojih zapletenih družbenih strukturah, naprednih komunikacijskih veščinah in impresivnih akrobatikah in so nedvomno izmed bolj očarljivih vodnih bitij.
Kako dobro pa ti poznaš te prikupne vodne navihance?
- Obstaja okrog 40 vrst morskih delfinov, ki živijo v skoraj vseh vodnih okoljih, vključno z oceani, obalnimi, rečnimi ustji in sladkovodnimi vodami, in pri temperaturah od manj kot 0 °C do več kot 30 °C. Med njimi je najbolj znana vrsta navadna velika pliskavka.
- Delfini spijo tako, da izklopijo samo polovico možganov in imajo eno oko odprto. Znanstveniki menijo, da to počnejo zato, da pazijo, da se ne oddaljijo preveč od svoje skupine in da lahko pravočasno opazijo morebitne plenilce.
- Kličejo se po imenu. Članom skupine namreč dodelijo edinstvene zvoke, kar omogoča učinkovito komunikacijo in timsko delo. Še več, raziskave kažejo, da si lahko imena zapomnijo več kot 20 let in da drug drugega kličejo po imenu, ko so narazen ali se pogrešajo.
- Delfini so pravzaprav sesalci, ki pripadajo družini kitov. Ker delfini ne morejo dihati pod vodo, morajo pogosto priplavati na površino, da zajamejo kisik. Zaradi tega jih lahko tudi pogosto vidimo, kako plavajo blizu površja vodne gladine.
- Delfini so izjemno inteligentni in imajo zelo dobro razvite možgane. Najbolj zanimiv pri delfinih je njihov zapleten neokorteks, del možganov, odgovoren za samozavedanje in reševanje problemov. Ugotovljeno je bilo, da imajo delfini enake nevrone kot ljudje in opice, ki so odgovorni za čustveno razumevanje in socialno povezovanje.
- Radi se igrajo, tako med seboj kot s predmeti, ki jih najdejo v vodi. Pogosto jih lahko vidimo, kako jahajo valove in se igrajo vodne igre.
- Delfini uporabljajo eholokacijo za navigacijo in lov v svojem podvodnem okolju. Oddajajo zvoke, ki se odbijajo od predmetov in tako “vidijo” svojo okolico.
- Odvisno od vrste lahko delfini živijo več desetletij. Pliskavka lahko na primer živi več kot 40 let, čeprav je povprečna življenjska doba okoli 25 let.
- Skozi zgodovino so bili delfini slavljeni v mitologiji in umetnosti, saj so simbolizirali prijaznost, inteligenco in prijateljstvo.
- Delfini imajo dva želodca. Eden služi za shranjevanje hrane, drugi pa za prebavo. To jim pomaga hitro predelati hrano, kar ustreza njihovemu aktivnemu, energijsko zahtevnemu življenjskemu slogu.
- Številne vrste delfinov ogrožajo izguba habitata, onesnaženje in ribiške mreže. Prizadevanja za ohranitev so ključnega pomena za zagotovitev njihovega preživetja za prihodnje generacije.
0 Comments