IQ

ZAKAJ IQ NI VSE – IN KAJ VSE JE ŠE POMEMBNO?

Ko slišimo besedo IQ, pomislimo na “inteligenco”, na teste, morda celo na to, kdo bo dobil boljšo oceno pri matematiki.

 

Ampak a je res tako preprosto? Ali ena sama številka lahko pove, kako uspešen bo nekdo v življenju?

 

IQ, oziroma inteligenčni kvocient, je že dolgo ena izmed najbolj znanih mer človeške sposobnosti razmišljanja. Toda v resnici meri le določen tip inteligence – in ni edini, ki šteje. V življenju, v šoli, pa tudi v odnosih, pogosto veliko več pomenijo stvari, ki jih IQ sploh ne zajame.

 

Kaj IQ sploh meri?

 

IQ (inteligenčni kvocient) je številka, ki naj bi izražala posameznikove kognitivne sposobnosti – torej zmožnost logičnega razmišljanja, reševanja problemov, razumevanja informacij, verbalne spretnosti in hitrosti učenja. Testi, ki merijo IQ, pogosto vključujejo naloge, kot so logični vzorci, matematične uganke, razumevanje besedila in prostorske predstave.

 

Pomembno pa je vedeti, da IQ ne meri celotne intelektualne sposobnosti posameznika. Ne zajema kreativnosti, socialne inteligence, čustvene zrelosti, motivacije, vztrajnosti in sposobnosti sodelovanja – lastnosti, ki pogosto odločajo o uspehu v vsakdanjem življenju.

 

IQ

 

Visok IQ ≠ uspeh v življenju

 

Ljudje z visokim IQ-jem niso nujno bolj uspešni, srečnejši ali bolj priljubljeni. Življenjski uspeh je sestavljen iz mnogih dejavnikov: vztrajnosti, samozavesti, odnosa do dela, komunikacije z drugimi in sposobnosti obvladovanja stresa. Vse to so vidiki, ki jih standardni IQ testi ne zajamejo – a jih življenje še kako zahteva.

 

Zato lahko nekdo s povprečnim IQ-jem, a z visoko delovno etiko in notranjo motivacijo, doseže več kot nekdo, ki ima na testu odličen rezultat, a mu primanjkuje socialnih spretnosti ali samodiscipline.

 

IQ

 

Obstajajo tudi druge oblike inteligence

 

Resnica je, da ljudje razmišljamo na različne načine. Nekateri svet razumejo skozi številke in logiko, drugi skozi jezik, tretji prek glasbe, gibanja ali tihega opazovanja okolice. Nekdo hitro prepozna občutke drugih in zna vzpostaviti stik, medtem ko drugi dobro razume sebe in zna uravnavati svoja čustva ter razmišljanja.

 

Psiholog Howard Gardner je predlagal teorijo več vrst inteligenc, s katero je želel pokazati, da inteligenca ni le ena. Po njegovem mnenju obstaja več poti do znanja in razumevanja – in prav vsaka je pomembna. Čeprav njegova teorija ni del klasičnega psihometričnega merjenja IQ-ja, je bila zelo vplivna in še danes pomaga učiteljem, staršem in mladim razumeti, da se sposobnosti ne kažejo le v testih in ocenah.

 

V šoli pogosto nagrajujemo le določene oblike razmišljanja – tiste, ki jih lahko izmerimo, ocenimo in primerjamo. A življenje je veliko širše kot učilnica. Tisto, kar v resnici šteje, je, kako se znajdeš v različnih situacijah: ali znaš prisluhniti, reševati nesporazume, voditi skupino, postaviti meje, izražati svoja čustva in vztrajati, tudi ko je težko.

 

Vse to je inteligenca – ne le tista, ki jih lahko zmerimo s testi, ampak tista, ki gradi človeka.

Delite s prijatelji!

Avtor prispevka:

Srednjesole.si

Srednja šola se predstavi:

Gimnazija, elektro in pomorska šola Piran

Gimnazija, elektro in pomorska šola Piran

Poklic se predstavi:

Skladiščnik

Skladiščnik

Smer se predstavi:

ZIDAR – SPI

ZIDAR – SPI

Novice iz uredništva:

PREIZKUS ZNANJA ALI PREIZKUS ŽIVCEV?

PREIZKUS ZNANJA ALI PREIZKUS ŽIVCEV?

Ocenjevanje znanja je sestavni del šolskega vsakdana.   Testi, ustna preverjanja in predstavitve pogosto predstavljajo pomemben mejnik – tako za pridobitev znanja in ocene kot za občutek osebnega uspeha in rasti.   A prav zato marsikomu povzročajo tudi...

KAJ TI BOLJ USTREZA? GIMNAZIJA ALI POKLICNA ŠOLA?

KAJ TI BOLJ USTREZA? GIMNAZIJA ALI POKLICNA ŠOLA?

Vprašanje, kam naprej po osnovni šoli, se ne začne šele v devetem razredu.   Marsikdo začne o srednji šoli razmišljati že prej – nekateri v osmem, drugi celo že prej. Morda si med tistimi, ki že dolgo vedo, kaj jih zanima, mogoče pa ti razmišljanje o prihodnosti...

KAJ TVOJA ŠOLSKA TORBA POVE O TEBI?

KAJ TVOJA ŠOLSKA TORBA POVE O TEBI?

Šolska torba je tihi spremljevalec tvojih šolskih dni, zbiralec skrivnosti in nenamerni dnevnik tvojega vsakdana.   V njem se skriva več, kot si misliš – in ne govorimo samo o zmečkanem listu iz prvega tedna šolskega leta.   Od tega, kaj vse nosiš s sabo, do...