ČUDOVITI SVET SANJ
Vsi sanjamo. Nekatere sanje so nenavadne, nekatere smešne, druge prismuknjene ali strašljive. Znanstveniki se že leta ukvarjajo z iskanjem razlogov, zakaj sanjamo in kako sanje vplivajo na nas. Ugotovili so, da sanje pripomorejo k naši kreativnosti in so lahko vir novih idej, s pomočjo katerih lažje rešujemo težave. Ugotovili so tudi, da če se naši vsakodnevni spomini prikradejo v sanje, ti spomini postanejo še močnejši. Sanje (tiste lepe in ne nočne more) lahko tudi izboljšajo naše počutje.
Kaj so sanje?
Čeprav je težko točno opredeliti, kaj so sanje, lahko v grobem rečemo, da so sanje naše misli med spanjem, ki se jih spomnimo, ko se zbudimo. Sanje so večinoma vizualne in zelo redko vsebujejo zvoke, okuse ali vonjave.
Znanstveniki so ugotovili, da je največja verjetnost, da se bomo spomnili, o čem smo sanjali, če smo, ko se zbudimo, v REM fazi. REM faza spanja je dobila ime po hitrem gibanju očesnih zrkel (ang. Rapid Eye Movement), ki se dogaja, ko smo v tej fazi spanja. Kadar nismo v tej fazi, sanjamo manj.
Kako pogosto se neke sanje pojavijo in kakšna je njihova vsebina, se za vsakogar zelo razlikuje. Sanje si boste na primer bolj zapomnili, če vas bo kdo zbudil ali če vas bo zbudila budilka. V tem primeru bo, ko se zbudite, vaš sanjski spomin še svež, če pa se zbudite sami, pa boste vmes prešli še skozi nekaj dodatnih stopenj spanja in izgubili nekaj drobcev sanjskega spomina. Pravijo, da tudi starost vpliva na to, koliko in kako se spominjamo svojih sanj. To bi lahko bilo povezano tudi s spominom. Starejšim ljudem spomin včasih že nekoliko peša, zato se lahko zgodi, da sicer sanjajo, vendar se svojih sanj ne morejo spomniti.
Sanje in spomin
In zakaj sploh sanjamo? Znanstveniki so ugotovili, da je spanec zelo pomemben za spomin. Ko spimo, se naši spomini premikajo iz začasnega do trajnega območja, kjer se naši spomini skladiščijo. Spomini se izboljšajo, ko spimo, saj se med spanjem na nek način ponovno predvajajo. Zanimivo je, da naše najbolj nenavadne sanje nastanejo tako, da se v naših možganih pomešajo različne kombinacije nedavnih spominov in so odvisne od faz našega spanja.
Sanje in ustvarjalnost
Nekatere raziskave so potrdile povezavo med človeško ustvarjalnostjo, reševanjem problemov in med sanjami. Marsikateri umetniki ali raziskovalci črpajo svoje ideje kar iz sanjskega sveta. Poznaš umetniško in filozofsko gibanje, ki se imenuje surrealizem? Surrealistični misleci in umetniki so verjeli, da je v sanjah človeški um popolnoma svoboden in brez omejitev. Veliko njihovih del črpa ravno iz sanjskih pokrajin. Poišči npr. likovne stvaritve Salvadorja Dalíja in pokukaj v njegov sanjski svet.
Sanje in razpoloženje
Sanje so velikokrat čustvene; največkrat so strašljive, jezne ali žalostne. Sanje o čustvenih dogodkih si večinoma lažje zapomnimo kot dolgočasne in nečustvene sanje. Možno je tudi, da so sanje obarvane s čustvi, ker je ena izmed naloga sanj tudi ta, da nam pomagajo predelati naša vsakodnevna čustva. Če je bilo tvoje dnevno razpoloženje žalostno, je večja verjetnost, da bodo žalostne tudi tvoje sanje.