Dokazano je, da pisanje dnevnika pozitivno vpliva na naše duševno in fizično zdravje.
Dnevnik je odličen pripomoček za boj proti stresu in tesnobi, pomaga nam, da izboljšamo odnos, ki ga imamo sami s seboj in nam nudi varen prostor, kjer lahko brez obsojanja premislimo o stvareh, ki se dogajajo v naših življenjih. Če dnevnik redno uporabljamo, lahko to pozitivno vpliva na naše razpoloženje, hkrati pa naši zapisi postanejo nekakšna kronika čustev in izkušenj, ki nam pomaga pri osebni rasti. Poleg očitnih duševnih prednosti pa ima pisanje dnevnika tudi pozitiven vpliv na naše fizično počutje. Ker nam omogoča, da se redno soočamo z vsemi plastmi življenja, se lažje podamo na pot celjenja ran, si tako okrepimo imunski sistem in si ostrimo spomin.
Prednosti je torej veliko, zato če še nisi del tiste skupine ljudi, ki svoje misli zapisujejo v dnevnik, je mogoče zdaj pravi čas, da se pridružiš. Naslednji nasveti ti bodo pomagali, da pisanje dnevnika postane del tvoje rutine. Kako torej začeti?
Osvobodi se predsodkov
Težko je biti popolnoma iskren, tudi če pišeš samo zase. Večinoma nas spodbujajo, da ko pišemo, ostajamo nevtralni in da ne vnašamo pretiranih čustev, ki bi lahko zameglila osrednjo temo besedila. Ampak ne pozabi, da ko pišeš dnevnik, si popolnoma svoboden. Niti ni nujno, da pri tem slediš slovničnim pravilom. Piši v celih povedih ali pa piši samo v fragmentih. Poišči tisto obliko, ki tebi najbolj ustreza in ki ti omogoča, da se kar najbolje izraziš. Bistvo dnevnika je, da raziskuješ samega sebe in svojo ustvarjalnost, zato utišaj svojega notranjega kritika in se osvobodi vseh predsodkov.
Razmisli, kakšno vrsto dnevnika želiš pisati
Obstaja veliko različnih vrst dnevnika. Izbereš lahko dnevnik, ki deluje kot nekakšen kreativni načrtovalec: vanj lahko pišeš sezname, si zapisuješ razpoloženja, cilje ali vodiš koledar. Če želiš svoje misli zapisovati vsak dan, je dnevni dnevnik prava izbira zate. Tvoji dnevni zapisi so lahko poglobljeni ali pa vanj zapisuješ tudi čisto preproste stvari, kot je vreme, kaj si tisti dan jedel ali kako si bil oblečen. Ni nujno, da so vsi dnevniki globoki in spreminjajo življenje, lahko so tudi zgolj hitri zapisi tvojih dni. Obstajajo tudi dnevniki hvaležnosti, ki so zasnovani na tak način, da vanje zapisujemo vse tisto, za kar smo hvaležni. To nam pomaga, da si vzamemo čas, da cenimo ljudi, stvari in izkušnje v našem življenju.
Izberi pravo obliko dnevnika
Ko se odločiš, kakšna vrsta dnevnika te zanima, je čas, da poiščeš obliko dnevnika, ki ti je najbolj všeč. Fizična oblika dnevnika in njegov videz sta ključnega pomena, saj lahko izkušnjo pisanja še izboljšata. Poiščite nekaj, v kar boš z veseljem pisal. Edinstvene zvezke, notesnike ali beležke lahko najdeš v knjigarnah, papirnicah ali na spletu. Uporabiš lahko tudi zvezek, ki ga najdeš doma in ga opremiš z nalepkami, ga prelepiš s fotografijami ali pa ga zaviješ v ovijalni papir. Vodenje dnevnika je tudi zabavna izkušnja, zato si ga oblikuj tako, da ti bo kar najbolj pisan na kožo.
Izberi si prostor za pisanje
Ko pišeš dnevnik, je najbolje, da si poiščeš umirjeno okolje, ki ti bo pomagalo, da lažje izraziš svoje misli. Dobro je tudi, če ločiš prostor, kjer delaš domačo nalogo ali se učiš od prostora, kjer pišeš dnevnik. Mogoče si že slišal za zlato pravilo, da ni dobro, če domačo nalogo pišemo v postelji, saj naši možgani ta prostor hitro začnejo povezovati s stresom in delom in lahko zato ponoči slabše spimo. Podobno bi lahko trdili za dnevniško pisanje, zato poišči nevtralen prostor, ki ga ne povezuješ z opravili, zadolžitvami ali nalogami.
Vzemi si čas
Načrtno se odloči, da si boš vzel vsaj nekaj minut časa za pisanje. Nekateri pišejo pred spanjem, drugi kar sproti čez dan. Dnevnik lahko uporabljaš tudi zjutraj in se tako pripraviš na dan, ki je pred tabo ter si tako zastaviš dnevne cilje in afirmacije (afirmacije so pozitivne povedi, ki si jih ponavljamo z namenom, da dosežemo nek cilj).
Ko se odločiš za metodo pisanja, za obliko dnevnika, za prostor in čas, ki ti najbolj ustreza, si pripravljen. Vendar ne pozabi, da v resnici ni enega in edinega pravega načina za pisanje dnevnika, zato se ne počuti pod pritiskom in si ne postavljaj preveč strogih pravil. Dnevnik bo pozitivno vplival na tvoje vsakodnevno življenje le, če boš v pisanju užival in se pri tem tudi zabaval.