Če si kdaj v vročem poletnem dnevu slišal_a glasno hreščanje, si verjetno naletel_a na škržate. Škržati so morda res majhni, a to ne vpliva na njihovo glasnost!
Ne glede na to, ali se ti zdijo očarljivi ali nekoliko nadležni, so škržati polni skrivnosti.
- Škržati so znani po svojih edinstvenih življenjskih ciklih, ki lahko trajajo več let. Najbolj znani so t.i. periodični škržati, ki ostanejo pod zemljo med 13 in 17 let, preden se kar naenkrat pojavijo na površini v velikem številu.
- Po vsem svetu je več kot 3000 vrst škržatov in vsaka ima svojo edinstveno pesem. Samci škržatov imajo na trebuhu posebne strukture, imenovane timbali. S hitrim premikanjem timbalov ustvarijo značilen brneč zvok. Samčki pojejo predvsem zato, da pritegnejo samice. Nekatere vrste lahko proizvajajo zvoke, ki dosežejo več kot 100 decibelov, kar je približno tako glasno kot motorna žaga!
- Zvočni valovi, ki jih proizvajajo škržati, niso samo za privabljanje partnerjev; lahko služijo tudi kot obrambni mehanizem. Intenzivne vibracije, ki jih povzroča njihovo petje, lahko zmedejo ali razdražijo morebitne plenilce, zaradi česar se težko osredotočijo na plenjenje.
- Ker škržati večino svojega življenja preživijo pod zemljo, se hranijo s sokom drevesnih korenin. Ko se premaknejo na površje, splezajo na drevesa in odvržejo kožo ličink ter tako postanejo odrasli škržati. Njihove prazne skelete lahko včasih opazimo na lubju. Na površje se premaknejo šele, ko zgornja plast zemlje doseže temperaturo 17 stopinj Celzija. Višja kot je temperatura, bolj aktivni in glasnejši postanejo. Nekatere vrste celo sinhronizirajo svoje petje, da se ujemajo s temperaturo, in pospešijo svoje petje, ko dan postane bolj vroč.
- Čeprav se morda zdi, da bi milijoni škržatov, ki se kar naenkrat pojavijo, povzročili ogromno opustošenje, dejansko igrajo pomembno vlogo v ekosistemu. Ko umrejo, se njihova telesa razgradijo in vrnejo dragocena hranila v tla. Poleg tega njihove prehranjevalne navade pomagajo pri obrezovanju dreves, kar spodbudi novo rast.
- Škržate običajno povezujemo z njihovim značilnim zelenim telesom in prozornimi krili, toda različne vrste so lahko različnih barv, vse od rjave, črne ali celo modre. Nekatere vrste imajo svetlo rdeče oči, ki izstopajo na njihovem temnem telesu.
- Škržati so starodavne žuželke. Najstarejši najdeni fosili škržatov segajo več kot 100 milijonov let nazaj. To pomeni, da brenčijo naokoli že vse od časa dinozavrov! Uvrščamo jih med najstarejše skupine žuželk.
- V nekaj kratkih tednih, ki jih preživijo nad zemljo, samica škržata izleže 400 do 600 jajčec, ki jih odloži v različne žepke dreves.
0 Comments