Modna industrija je takoj za naftno industrijo med največjimi onesnaževalci okolja. Danes imamo v svojih omarah kar petkrat več oblačil, kot so jih imeli naši stari starši. Okoljski odtis modne industrije pa postaja vedno večji problem.
Kako moda vpliva na okolje in kako lahko ti pomagaš?
Poraba in onesnaževanje vode
Si kdaj razmišljal/a, katere surovine so potrebne za izdelavo oblačil, ki jih nosiš? Dejstvo je, da izdelava oblačil uporablja dragocene vire našega planeta in močno prispeva k onesnaževanju okolja. Na primer, obdelava in barvanje tekstila povzročata 20 % vsega industrijskega onesnaženja vode. Kar pomeni, da so tvoje najljubše modre kavbojke delno odgovorne za litre in litre strupene vode, ki odteka v naše okolje. Proces izdelave oblačil prav tako zahteva veliko sveže vode. Na leto modna industrija porabi več kot bilijon litrov sveže vode. To je še posebej zaskrbljujoče, če pomisliš, da tisoče in tisoče ljudi živi brez dostopa do čiste in pitne vode. Drug zaskrbljujoč podatek pa pravi, da več tisoč ton mikroplastike letno konča v oceanu prav zaradi tekstilne industrije. Ta mikroplastika je izjemno nevarna za vse morske živali, nevarna pa je tudi za ljudi, saj mikroplastiko vnašamo v svoj organizem, ko uživamo morsko hrano.
Tekstilni odpadki
Vsakič, ko se pojavi nov modni trend ali se zamenjajo letni časi, posodobimo svojo garderobo, zavržemo stare kose in naredimo prostor za nove. Ker je le 15 % naših oblačil recikliranih ali podarjenih, zavržena oblačila večinoma pristanejo na odlagališčih smeti. Tekstilni in modni odpadki so večinoma povezani s sodobno idejo hitro spreminjajočih se trendov. Težava pa so tudi velike modne znamke, saj proizvajajo ogromne količine odpadkov z neuporabljenimi in odpadnimi tkaninami, ki nastanejo kot stranski produkt pri izdelavi oblačil.
Krčenje gozdov
Modna industrija je prav tako delni krivec za pospešeno krčenje gozdov. Vsako leto se poseka na milijone dreves, da se ustvari prostor za nove nasade, ki se uporabljajo za pridelavo različnih tkanin. Krčenje gozdov vpliva na ravnovesje ekosistema, na čistočo zraka in manjša življenjski prostor za živalske vrste.
Emisija toplogrednih plinov
Emisija toplogrednih plinov je eden največjih razlogov za podnebne spremembe. Masovna proizvodnja oblačil pa žal znatno prispeva k tej problematiki. Pri izdelavi enega samega kilograma tkanine se namreč ustvari kar okoli 23 kg toplogrednih plinov.
Kako lahko pomagaš?
Te informacije zagotovo zvenijo strašljive, ampak obstajajo preprosti koraki, s katerimi lahko kot posamezniki pozitivno vplivamo na zmanjšanje posledic, ki jih na našem planetu pušča proizvodnja oblačil. Razmisli o znamkah, ki jih običajno kupuješ. Opravi nekaj raziskav, preveri njihovo ozadje in poišči tiste znamke, ki so okolju bolj prijazne. Ne kupuj sintetičnih oblačil, ampak tista oblačila, ki so narejena iz kakovostnih in naravnih materialov. Izogibaj se nakupovanju podobnih kosov (premisli, koliko kratkih majic v resnici potrebuješ) ali prepogosti menjavi celotne garderobe zgolj zato, da slediš nekemu hipnemu trendu. Raje poišči vznemirljive kose v trgovinah z rabljenimi oblačili, prebrskaj omaro svojih staršev ali si izmenjaj oblačila s prijatelji. Oblačila, ki jih ne potrebuješ več, podari ali pa jih recikliraj.
Poišči primere dobre prakse
Nekatere organizacije se trudijo prispevati k bolj trajnostnemu odnosu do oblačil. Takšen primer je na primer Izmenjevalnica, prostovoljski projekt Rdečega križa Slovenije, ki deluje od leta 2013. Osrednja ideja Izmenjevalnice je, da v zameno za donacijo v obliki trajnih prehranskih izdelkov, izdelkov za higieno ali čistil, domov odneseš kose rabljenih oblačil, ki so bili donirani Humanitarnemu centru.
0 Comments