Si že slišal/a za mladinske izmenjave? Gre za projekt mobilnosti, ki je namenjen mladim med 13-im in 30-im letom starosti in deluje pod okriljem Erasmus+ sheme. Erasmus+ je pomemben evropski projekt, ki spodbuja razvoj na področju izobraževanja, usposabljanja, mladine in športa.
Ne zamudi te edinstvene priložnosti, da se povežeš z mladimi iz drugih evropskih držav, se zabavaš in pridobiš dragocene nove veščine in izkušnje!
Kaj so mladinske izmenjave?
Mladinske izmenjave so krajši projekti, ki povezujejo mlade iz različnih držav. V obdobju trajanja izmenjave udeleženci skupaj bivajo in sodelujejo pri raznolikih aktivnostih ter na tak način raziskujejo teme, ki jih družijo (npr. varstvo okolja, kulinarika, umetnost, kulturna dediščina ipd.). Aktivnosti potekajo izven šolskega okolja in temeljijo na ideji neformalnega učenja. Vključujejo lahko delavnice, vaje, debate in razprave ter druge dejavnosti. V sklopu aktivnosti mladi razvijajo nove veščine, kompetence ter skozi druženje z vrstniki spoznavajo nove kulture, navade, razbijajo različne tabu teme in predsodke ter se povezujejo v medsebojni solidarnosti ter prijateljstvu.
Trajanje in pogoji
Mladinske izmenjave lahko trajajo med 5 in 21 dni (v to časovnico ni vključen čas potovanja). Pogoj za udeležbo je, da si star/a najmanj 13 in največ 30 let. Vsaka skupina mora imeti vodjo, vodje morajo biti stare vsaj 18 let. Seznam držav, ki jo lahko obiščeš v sklopu mladinske izmenjave, je zelo raznolik. Najdeš ga lahko na spletni strani Evropskega mladinskega portala.
Prijava
Na mladinske izmenjave se ne moreš prijaviti samostojno. Prijave namreč potekajo s pomočjo nacionalnih agencij in organizacij, ki so del Erasmus+ sheme. Seznam slovenskih nacionalnih agencij, ki ti lahko pomagajo pri udeležbi na mladinski izmenjavi, lahko najdeš na spletni strani Erasmus+ projekta. Te organizacije ti lahko pomagajo tudi pri iskanju in ti bodo dale vse potrebne informacije, ki jih potrebuješ. Po koncu izmenjave boš prejel/a potrdilo o udeležbi v mladinski izmenjavi. Potrdilo, ki se imenuje Youthpass, je mednarodno sprejeto in prepoznano.
Finančna podpora
Udeležba na mladinski izmenjavi je podprta s finančno pomočjo Erasmus+ programa. Ta zagotavlja nepovratna finančna sredstva za kritje potnih stroškov, praktičnih stroškov in vseh stroškov, ki so povezani z izvedbo aktivnosti. Znesek potnih stroškov je odvisen od razdalje – če se odločiš, da boš potoval/a okolju prijazno, pa dobiš še dodatno finančno podporo.
Ne zamudi te edinstvene priložnosti za potovanje, za spoznavanje drugih kultur, za druženje z zanimivimi ljudmi in za učenje!
Več koristnih informacij lahko najdeš tudi na spletni strani Zavoda za razvoj mobilnosti mladih – MOVIT in Centra Republike Slovenije za mobilnost in evropske programe izobraževanja in usposabljanja – CMEPIUS.