Med 16. in 22. septembrom poteka 22. Evropski teden mobilnosti.
Dan brez avtomobila je bil prvič organiziran v Franciji leta 1998, z leti pa je pod okriljem Evropske komisije prerasel v Evropski teden mobilnosti.
Letošnji Evropski teden mobilnosti v skladu z osrednjim geslom “Pospravimo ulice!” poudarja pomen varčnih poti, zmanjševanja rabe energije v prometu in odstranjevanja ovir na površinah za pešce in kolesarje.
Varčne poti
Avto že dolgo ni več v modi, to zdaj vemo že vsi. Hoja in kolesarjenje pa sta nedvomno najcenejša in energetsko najbolj varčna načina premikanja na kratke razdalje, različne oblike aktivne mobilnosti pa prav tako prinašajo manj negativnih učinkov na zdravje. Pešči in kolesarji pa kljub vsemu velikokrat naletijo na različne ovire, kot so nepravilno parkirana vozila, zabojniki za smeti, nepravilno postavljeni prometni znaki in druge ovire. Letošnje geslo “Pospravimo ulice!” tako želi spodbuditi občine, da takšne ovire zaznajo in izberejo eno ulico, okolico, ustanovo ali sosesko, od koder bodo te ovire odstranile in tako pripravile načrt za trajno odstranitev.
Si predstavljaš, kakšna bi bila naša družba, če bi večino poti opravili z javnim prevozom, peš ali s kolesom?
Ministrstvo za zdravje je v želji po sodelovanju z občinami za ustvarjanje bolj zdravega okolja, ustvarilo programa Ven za zdravje in Aktivno v šolo in zdravo mesto. V aktivnostih Evropskega tedna mobilnosti letos sodeluje kar 94 slovenskih občin. Evropski teden mobilnosti pa je prav tako del Nacionalnega programa o prehrani in telesni dejavnosti za zdravje Dober tek Slovenija, s katerim želijo izboljšati prehranjevalne in gibalne navade prebivalstva od najzgodnejšega otroštva do pozne starosti.
Tudi ti lahko s svojim načinom premikanja sodeluješ pri ustvarjanju bolj prijaznega in zdravega okolja ter k dolgoročnemu ustvarjanju pozitivnih potovalnih navad!
Več o tem, kako se lahko priključiš aktivnostim, ki bodo potekale v sklopu Evropskega tedna mobilnosti na njihovi spletni strani!