Morje je več kot le kraj za zabavno poletno čofotanje. Je živahen in zapleten sistem, ki je poln osupljivih živali in rastlin.
Ste pripravljeni, da se potopimo v svet, poln morskih skrivnosti?
- Besedi “ocean” in “morje” se pogosto uporabljata za poimenovanje iste stvari. Morje pa je v resnici majhno območje oceana, običajno obdano s kopnim na več straneh.
- Ocean pokriva več kot 70 % zemeljske površine. Prav tako vsebuje približno 96,5 % vse zemeljske vode. Voda prav tako nikoli ne miruje. Zahvaljujoč vodnemu krogu se zaloga vode našega planeta nenehno seli z enega kraja na drugega in iz ene oblike v drugo.
- Največji ocean na Zemlji je Tihi oz. Pacifiški ocean, ki pokriva približno 30% Zemljine površine. Ime zhaja iz latinskega imena Tepre Pacificum in pomeni “mirno morje”.
- Najgloblje znano območje zemeljskih oceanov je znano kot Marianski jarek. Najgloblja točka jarka meri kar 11 km.
- Morje je dom največje žive strukture na svetu – Velikega koralnega grebena. Meri okoli 2.600 km in je viden celo z Lune!
- V oceanu je dovolj soli, da bi lahko pokrila celotno površino Zemlje. Če bi lahko sol v oceanu odstranili in jo enakomerno porazdelili po celotni površini Zemlje, bi tvorila plast, debelo več kot 166 metrov.
- Ocean je moder, ker voda absorbira barve v rdečem delu svetlobnega spektra. Kot filter pušča za seboj barve v modrem delu svetlobnega spektra, da jih vidimo. Ocean lahko dobi tudi zelene, rdeče ali druge odtenke, ko se svetloba odbija od plavajočih usedlin in delcev v vodi.
- Število rastlinskih in živalskih vrst, ki živijo v oceanu, ni znano. Nekatere študije sicer ocenjujejo, da je na svetu približno 8,7 milijona vrst rastlin, živali in gliv, od tega 2,2 milijona morskih, kar pomeni, da približno četrtina vseh živih bitij živi v oceanu!
- Hobotnice lahko spreminjajo barvo, da komunicirajo z drugimi hobotnicami. Barvo spremenijo tudi zaradi kamuflaže pred plenilci.
- Morske vidre se držijo za roke, da se med počitkom na površini vode ne oddaljijo. To vedenje kaže na njihove močne socialne vezi in timsko delo.
- Morske želve imajo sposobnost pridobivanja kisika iz vode skozi svojo kloako, večnamensko odprtino, ki se uporablja za iztrebljanje in razmnoževanje.
- Morski psi so zagotovo eni največjih plenilcev v oceanu. Zanimivo dejstvo o njih je, da nimajo kosti; namesto tega imajo hrustanec, ki je posebno prožno tkivo.
- Meduze so sestavljene iz osupljivih 95 % vode, zato so videti prosojne. Poleg tega znanstveniki verjamejo, da so meduze starodavna bitja, morda celo starejša od dinozavrov.
0 Comments