20. decembra obeležujemo svetovni dan človeške solidarnosti!
Svetovni dan človeške solidarnosti je namenjen spodbujanju posameznikov, skupnosti in narodov, da se združijo pri reševanju perečih svetovnih vprašanj. Dan prav tako poudarja prepričanje, da lahko naša skupna dejanja pozitivno vplivajo na svet.
Svetovni dan človeške solidarnosti je nastal na pobudo Generalne skupščine Združenih narodov leta 2005. Osrednji namen dneva je promocija koncepta solidarnosti kot temeljne in univerzalne vrednote za napredek človeštva, pri tem pa priznava vlogo solidarnosti pri doseganju mednarodnega miru in sodelovanja. Hkrati pa kot pomemben cilj izpostavlja izkoreninjenje svetovne revščine in spodbujanje razvoja, zlasti med najrevnejšimi segmenti svetovnega prebivalstva.
Človeška solidarnost se nanaša na medsebojno povezanost in podporo, ne glede na naše poreklo, vero, barvo kože ali socialni položaj. V svetu, ki se sooča z različnimi izzivi, kot so revščina, podnebne spremembe in konflikti, je človeška solidarnost ključna za gradnjo boljše prihodnosti za vse. Na ta dan se torej prav tako spomnimo, da globalni izzivi zahtevajo globalne rešitve in da moramo vsi odigrati vlogo pri ustvarjanju bolj pravičnega sveta.
Svetovni dan človeške solidarnosti je:
- dan praznovanja naše enotnosti v raznolikosti;
- dan opominjanja vlad, naj spoštujejo svoje zaveze mednarodnim sporazumom;
- dan ozaveščanja javnosti o pomenu solidarnosti;
- dan za spodbujanje razprave o načinih spodbujanja solidarnosti za doseganje ciljev trajnostnega razvoja, vključno z izkoreninjenjem revščine;
- dan akcij za spodbujanje novih pobud za izkoreninjenje revščine.
Kako lahko tudi ti pomagaš pri širjenju solidarnosti?
- izobražuj se o globalnih izzivih, kot so revščina, podnebne spremembe, neenakost in kršenje človekovih pravic;
- pomagaj sošolcu ali sošolki;
- pomagaj pri hišnih opravilih;
- odstopi sedež na avtobusu ali vlaku;
- pomagaj starejšim pri nošenju vrečk iz trgovine;
- vključi se v prostovoljske aktivnosti;
- sodeluj v projektih, ki prispevajo k ohranjanju okolja;
- organiziraj dogodke, ki poudarjajo pomembnost enotnosti in podpore med sovrstniki;
- vključi se v izobraževalne projekte, ki ozaveščajo o globalnih vprašanjih;
- pridruži se gibanjem, ki se zavzemajo za pravičnost, enakost in spoštovanje človekovih pravic.
Svetovni dan človeške solidarnosti nas spominja, da smo vsi soodgovorni za dobrobit drug drugega. Solidarnost je most, ki nas povezuje in nam omogoča, da skupaj ustvarjamo boljši svet in delujemo v duhu enotnosti za bolj sočutno, pravično in solidarno družbo.