Primerjanje z drugimi skoraj nikoli ni konstruktivno, in čeprav se večina od nas tega zaveda, se včasih zdi, da je tovrstne misli skoraj nemogoče ustaviti.
Če se nenehno primerjaš z nekom drugim, se osredotočaš na napačno osebo. Edina oseba, ki je vredna tvojega časa in energije, si ti!
Primerjanje je v človeški naravi. Velik del naše identitete oblikuje to, kako se identificiramo v primerjavi z drugimi. To je eden izmed načinov, kako razvijemo razumevanje o tem, kdo smo, v čem smo dobri in v čem nismo tako dobri. Toda v obdobju najstništva smo še posebej občutljivi na negativne učinke primerjanja, ki lahko včasih vodijo celo v škodljivo vedenje in tesnobo.
Kaj sta zate sreča in uspeh?
Tisti, ki verjamejo, da mora njihovo življenje potekati na točno določen način, da bi vodilo k sreči in uspehu, si te ideje velikokrat izposodijo od družabnih omrežij, medijev in tistih, ki so v njihovi neposredni bližini. Nenehno smo soočeni s podobami »popolnega« življenja in zato se nam lahko naše lastno življenje večkrat zdi dolgočasno. Posledično se začnemo spraševati, ali sem res srečen/srečna? Srečo in uspeh drugih začnemo uporabljati kot način za analiziranje sebe in svojega življenja. Ko se spopadaš s takšnimi mislimi, se ustavi in premisli o tem, kaj je tisto, kar te zares osrečuje in kaj zate pomeni uspeh. Uspeh niso nujno popolne ocene, garderobna omara, polna oblačil, ekstravagantne počitnice z družino ali najnovejši telefon. Ugotovi, kaj te resnično osrečuje, in sledi temu, kar te zares izpopolnjuje.
Ostani zvest/zvesta samemu/sami sebi
Velikokrat si ustvarimo zelo specifične predstave o tem, kako bi moralo izgledati idealno življenje. Ustvarjanje ciljev za prihodnost je sicer bistveno za oblikovanje življenja, ki si ga želiš, težava nastane takrat, ko sledimo idejam in željam, ki mogoče sploh niso sorodne z nami ali pa smo si jih ustvarili na podlagi drugih. Tvoje ideje o uspehu in sreči ne smejo nikoli škodovati sebi ali drugim na kakršen koli način. Pot v polno življenje te mora vedno spodbujati k boljši, bolj močni in bolj srečni verziji samega/same sebe. Namesto da se osredotočaš na to, kaj drugi počnejo bolje od tebe, si priznaj lastne dosežke in napredek. Ne pozabi, da je vsaka pot edinstvena in da ima vsak izmed nas unikatne talente in značilnosti.
Primerjanje z drugimi je izguba časa
Primerjanje z drugimi velikokrat vodi v to, da nazadnje upočasnimo osebno rast. Napredek se ne zgodi čez noč. Če si si zadal/zadala določene cilje, boš za to, da jih dosežeš, mogel/mogla vložiti čas, predanost in potrpežljivost. Če pa boš spremljal/spremljala dosežke in srečo nekoga drugega, boš imela manj časa in energije za spremljanje lastne rasti in napredka. Delaj na tem, da gradiš pozitivno samopodobo in si prizadevaš za lastno rast in razvoj. Svoje napake spremi kot del učenja in se osredotoči na svoje osebne cilje. Namesto da se primerjaš z drugimi, raje v njih išči navdih. To ti lahko pomaga, da se ne boš počutil/počutila ogroženega/ogroženo, ko vidiš nekoga, ki je uspešen, ampak se boš raje učil/učila iz njegovega/njenega uspeha.