Spanje je bistvenega pomena za zdravo življenje!
Pomanjkanje spanca lahko poveča tveganje za bolezni srca, možgansko kap in sladkorno bolezen. Znatno vpliva tudi na depresijo, anksioznost, splošno počutje in koncentracijo. Če spimo dovolj, lahko to prinese tudi pozitivne učinke na šolski uspeh.
Pomen kakovostnega spanca
Pozitivne in dosledne spalne navade lahko prinesejo veliko dolgotrajnih koristi. Izboljšaš lahko svoje fizične sposobnosti in delovanje imunskega sistema. Ljudje z dobrimi spalnimi navadami na splošno zaužijejo tudi manj kalorij in imajo boljši metabolizem. Spanje pozitivno vpliva tudi na našo produktivnost in koncentracijo, saj znatno izboljša delovanje možganov, kar pomeni, da se boš lažje učil in sledil pouku.
Kako lahko izboljšaš svoje spalne navade?
Organiziraj svoj dan
Načrtovanje in organiziranje dnevnih aktivnosti ti lahko pomaga pri zvišanju produktivnosti. Takšen urnik ti bo pomagal tudi pri tem, da pravočasno izvedeš vse svoje dnevne naloge in cilje ter si še pravočasno v postelji. Dobro je tudi, da si zastaviš vsaj okvirno uro, ko greš spat in se je vsaj približno držiš.
Pred spanjem ne posegaj po telefonu in računalniku
Izogibaj se uporabi telefona in računalnika vsaj eno uro pred spanjem. Ko vidš modro svetlobo zaslonov, tvoje telo misli, da je dan, zaradi izpostavljenosti svetlobi pa še težje zaspiš. Če telefon uporabljaš za budilko, ga enostavno zamenjaj za navadno uro z alarmom.
Pazi na to, kaj ješ, preden greš spat
Hrana igra pomembno vlogo tudi pri kakovostnem spancu. Nekateri znanstveniki trdijo, da vsaj tri ure pred spanjem ne bi smeli jesti. Če se ne moreš upreti veliki večerji ali nočnemu prigrizku, si privošči kaj iz seznama živil, ki ne bodo preveč obremenila tvoje telo (npr. banane, mandlji, med, ovseni kosmiči in puran). Pred spanjem se izogibaj predvsem živilom kot so rdeče meso, brokoli, paradižnikova omaka, temna čokolada, kava, gazirana pijača in pomarančni sok.
Postelja je samo za spanje
Tvoja postelja ni tvoja pisarna, ni tvoja knjižnica in ne učni kotiček. Vsaka aktivnost v postelji, razen spanja, je kontraproduktivna za spanje in lahko dejansko povzroči nespečnost. Čas, ki ga preživljaš v postelji, morajo tvoji možgani povezati izključno s spalnimi aktivnostmi.
Ustvari si spodbudno okolje za spanje
Pomembno je najti vzdušje, ki ti ustreza, ko se pripravljaš na spanje. Večini najbolj ustreza temno, hladno in tiho okolje. Nekaterim je všeč malo hrupa ali glasbe v ozadju. Ustvarjanje idealnega okolja za spanje je bistven vidik utrjevanja urnika spanja. Če si pod stresom, preden greš spat, bo to verjetno prineslo nekaj težave, zato tik pred spanjem poišči sproščujoče dejavnosti, ki te bodo umirile in zazibale v umirjen spanec (branje knjige, pitje čaja, pisanje v dnevnik ipd.).
Drži se urnika
Če boš dosleden pri svojem urniku, bo telo sčasoma sprejelo naravni urnik spanja tvojega telesa. Morda bo na začetku nekoliko težje, vendar ne obupaj! Pomembno je tudi, da se izogneš lenarjenju ob vikendih. Če se boš ob vikendih zbujal kasneje, bo to zmotilo tvojo notranjo telesno uro in se boš med tednom še težje zgodaj zbujal.