FOMO

TE MUČI “FOMO”?

Nenehen dostop do družbenih medijev pomembno vpliva na naša življenja. Omogoča nam konstanten stik s svetom in dostop do informacij.

 

Vendar pa ti pozitivni vidiki pogosto zasenčijo tisto, s čimer se mnogi spopadajo zaradi nenehne izpostavljenosti družbenim medijem – pride lahko do preobremenjenosti z informacijami, kar lahko povzroči strah, da bi zamudili kaj pomembnega.

 

Kaj je FOMO?

 

FOMO je kratica za angleški izraz “fear of missing out” oz. “strah pred zamujenim”. Strokovnjaki so ta pojav definirali kot strah pred neizrabo vseh razpoložljivih možnosti in hkrati izgubo pričakovanega veselja, povezanega z izčrpanjem vseh teh možnosti.

 

Si kdaj po dolgem dnevu odprl/a družabne medije in videl/a, kako je tvoj/a prijatelj/ica objavil/a fotografijo z zabave, potovanja ali pa fotografijo krasnega obroka? Kako si se počutil/a, ko si videl/a to objavo?

 

Nekateri bi na to vprašanje odgovorili, da gre za čudno kombinacijo čustev, kot so zavist, osamljenost ali celo jeza. In tako deluje FOMO. Daje nam občutek, da zamujamo nekaj bistveno pomembnega, da zamujamo dogodivščine in izkušnje, ki jih imajo drugi. Strah pred zamujenim se nanaša na naše dojemanje drugih, ki z naše perspektive živijo bolje ali se bolj zabavajo. Gre torej za strah, da drugi ljudje v danem trenutku sodelujejo v vznemirljivih izkušnjah, do katerih mi nimamo dostopa.

 

FOMO je nekaj, kar doživlja veliko najstnikov (in odraslih), toda pomembno je, da se naučimo, kako ga obvladovati in ne dopustiti, da nas omejuje ali spravlja v stres.

 

Zakaj doživljamo FOMO?

 

FOMO je veliko volj prisoten od pojava družabnih medijev. Mnogi ga opišejo kot nekakšen občutek praznine – predstavljaj si, da uživaš v svojem dnevu, ko pa odpreš Instagram, Facebook ali TikTok pa se vse spremeni in tvoj dan se ti nenadoma zdi vse manj popoln. FOMO je zapleten konstrukt, zaradi katerega se počutimo, kot da moramo nujno pripadati neki skupini ljudi, biti na nekem dogodku ali pa da moramo nenehno preverjati, kaj počnejo drugi. Pretiran strah pred zamujenim lahko ima celo velik vpliv na našo socializacijo, pozvroči lahko zaspanost, neuspešnost in pomanjkanje produktivnosti.

 

FOMO

 

Kako prepoznati FOMO?

 

Družbeni mediji lahko imajo uničujoče učinke na psihično počutje uporabnikov. Še posebej v najstniških letih lahko zaradi družbenih medijev čutimo močan pritisk družbe, da moramo biti stalno na voljo, kar lahko še dodatno prispeva k FOMO. FOMO lahko povzroči tudi nižjo samozavest, težave s spanjem in tesnobo.

 

FOMO se na nek način povezuje s strahom pred socialno izključenostjo. Z nenehnim stikom z drugimi preko družbenih medijev se nenehno sprašujemo, kaj pogrešamo v svojem življenju, saj vzgojimo izkrivljene predstave o življenjih drugih, ki na prvi pogled zgledajo popolna. To velikokrat vodi v osamljenost in celo v izolacijo, slabo duševno zdravje, (samo)prezir in strah.

 

Kako premagati FOMO?

 

Prvi korak pri tem, kako premagati strah pred zamujenim je, da se začnemo učiti o digitalnem zdravju in o psihologiji družbenih medijev. Digitalno zdravje naj postane ena izmed tvojih prednostnih nalog. Zavedaj se, da ne glede na to, kako je tehnologija koristna, pa lahko tudi negativno vpliva na naše duševno zdravje.

 

Za mnoge ljudi je lahko strah pred zamujenim vir velike tesnobe. Poskusi se soočiti s to tesnobo in si priznaj, da je ogromno dogodkov in situacij, ki jih bomo v življenju zamudili in da glede tega ne moremo storiti ničesar. Nauči se ločiti potrebne in koristne informacije od motečih dejavnikov, ki na noben način ne vplivajo pozitivno na tvoje življenje.

 

Pomembno je tudi, da znaš reči ne. Čeprav imaš morda FOMO, vedi, da ti ni treba vedno v vse privoliti. Poskusi čim bolj skrbeti zase in se poslušati.

Delite s prijatelji!

Avtor prispevka:

Srednjesole.si

Srednja šola se predstavi:

Srednja zdravstvena šola Ljubljana

Srednja zdravstvena šola Ljubljana

Poklic se predstavi:

Redaktor

Redaktor

Smer se predstavi:

GOSPODAR NA PODEŽELJU – SPI

GOSPODAR NA PODEŽELJU – SPI

Novice iz uredništva:

PREIZKUS ZNANJA ALI PREIZKUS ŽIVCEV?

PREIZKUS ZNANJA ALI PREIZKUS ŽIVCEV?

Ocenjevanje znanja je sestavni del šolskega vsakdana.   Testi, ustna preverjanja in predstavitve pogosto predstavljajo pomemben mejnik – tako za pridobitev znanja in ocene kot za občutek osebnega uspeha in rasti.   A prav zato marsikomu povzročajo tudi...

KAJ TI BOLJ USTREZA? GIMNAZIJA ALI POKLICNA ŠOLA?

KAJ TI BOLJ USTREZA? GIMNAZIJA ALI POKLICNA ŠOLA?

Vprašanje, kam naprej po osnovni šoli, se ne začne šele v devetem razredu.   Marsikdo začne o srednji šoli razmišljati že prej – nekateri v osmem, drugi celo že prej. Morda si med tistimi, ki že dolgo vedo, kaj jih zanima, mogoče pa ti razmišljanje o prihodnosti...

KAJ TVOJA ŠOLSKA TORBA POVE O TEBI?

KAJ TVOJA ŠOLSKA TORBA POVE O TEBI?

Šolska torba je tihi spremljevalec tvojih šolskih dni, zbiralec skrivnosti in nenamerni dnevnik tvojega vsakdana.   V njem se skriva več, kot si misliš – in ne govorimo samo o zmečkanem listu iz prvega tedna šolskega leta.   Od tega, kaj vse nosiš s sabo, do...