Šolske obveznosti, še posebej ustna in pisna preverjanja, lahko prinašajo dodatne obremenitve, povzročajo stresne situacije in vplivajo na naše duševno zdravje.
Kako se spopasti s stresom, ki jih prinašajo šolske obveznosti?
Občutki zaskrbljenosti, ko se približujejo preverjanja znanja, so popolnoma normalni. Del pritiskov pogosto ne prihaja samo iz nas samih, ampak ga lahko povzroča tudi naša okolica (šola ali družina). Stres, povezan s šolskimi obveznostmi, lahko prinese občutke tesnobe, čustvena nihanja ali celo nespečnost.
Pogovori se s svojimi prijatelji, družino ali drugimi ljudmi, ki jim zaupaš
Pomembno se je zavedati, da nisi sam. Okrog sebe imaš ljudi, ki ti lahko pomagajo, ti prisluhnejo, te spodbujajo in podpirajo. Sogovornike lahko poiščeš med družinskimi člani, prijatelji ali pa se obrneš na učitelje in šolsko svetovalno službo. Ne boj se spregovoriti o svojih občutjih in prositi za pomoč.
Poveži se z učno skupino
Povezovanje v sklopu učnih skupin lahko deluje pomirjujoče, saj se pri tem spoznaš z drugimi vrstniki, ki jih verjetno pestijo podobne težave in se soočajo s podobnimi občutki. Učenje v skupini lahko pozitivno vpliva na naš učni proces, hkrati pa omogoča vzajemno spodbujanje ter izmenjavo znanja in idej.
Bodi prijazen do samega sebe
Kadar se počutiš tesnobno, ne pozabi na vse stvari, ki si jih že dosegel. Ne pozabi poskrbeti zase in za svojo duševno zdravje. Pri tem je posebej pomembno, da si vzameš čas za stvari, ki jih rad počneš in za ljudi, ki pozitivno vplivajo nate. Izjemnega pomena sta tudi dobra prehrana in spanje. Nihče ni neuničljiv – če potrebuješ odmor, si ga privošči brez slabe vesti!
Razmišljaj dolgoročno in obrni perspektivo
Poskušaj obrniti perspektivo! O šolskih obveznostih in preverjanjih znanja razmišljaj kot o nečem, kar ti bo dolgoročno pomagalo pri usmerjanju na poklicno in karierno pot. Hkrati ne pozabi, da ocene in šolski rezultati niso edino merilo za uspeh. Ocene ne narekujejo, kakšna oseba si. Testi in izpiti so le del življenja. Morda lahko narediš seznam, v katerega vključiš vse svoje osebne cilje in seznam, v katerega napišeš, katere osebnostne lastnosti ceniš pri sebi in katere stvari te osrečujejo. Tovrstno pozitivno razmišljanje lahko znatno zmanjša raven stresa in ti pomaga, da pogledaš na širšo sliko.
Poišči način učenja, ki ti najbolj ustreza
Vsi smo drugačni in vsakemu ustreza določen način učenja. Poišči tistega, ki je najbolj primeren zate. Učno snov si lahko razdeliš v manjše enote, ki bodo lažje obvladljive. Postavi si realistične učne cilje. Osredotoči se nase in se poskusi čim manj primerjati z drugimi. In nikar ne pozabi na odmore in mentalno higieno.
Tudi občutki razočaranja so del življenja
Če kdaj dobiš nižjo oceno, kot si si želel, ne obupaj. Spopadanje z razočaranjem je del življenja. Vzemi si trenutek, da zadihaš in razmisliš. Vzemi si čas, pretehtaj svoje možnosti in naredi načrt za prihodnost.