V današnji digitalni dobi so videoigre postale pomemben del življenja mnogih najstnikov.
Ponujajo namreč prav posebno mešanico zabave, druženja in celo učenja. Kljub vsemu se moramo zavedati, da imajo videoigre tako kot vsaka oblika medija pozitivne in negativne učinke.
Pozitivni učinki igranja videoiger
Razvijanje kognitivnih spretnosti
Številne videoigre zahtevajo kritično razmišljanje in reševanje kompleksnih problemov. Uganke in igre, ki temeljijo na različnih strategijah, so še posebej učinkovite pri izboljšanju teh veščin. Pogosto pa vključujejo tudi pomnjenje zaporedij, zemljevidov in strategij, kar lahko izboljša spomin in koncentracijo.
Druženje
Igre za več igralcev in spletne skupnosti vzpostavljajo prostor, kjer se lahko najstniki srečujemo in komuniciramo z vrstniki, ki si delijo podobne interese, kar lahko celo vodi do grajenja novih prijateljstev. Številne igre zahtevajo tudi, da igralci sodelujejo pri doseganju skupnega cilja, kar nas lahko uči sodelovanja in timskega dela.
Učenje skozi igro
Poučne igre lahko naredijo učenje zabavno. Igre, ki se osredotočajo na šolske predmete lahko celo pomagajo pri usvajanju šolske snovi. Pomagajo pa nam lahko tudi pri razvijanju različnih spretnosti, kot so koordinacija oči in rok, prostorsko zavedanje itd.
Sproščanje
Videoigre nam lahko ponudijo začasen pobeg od stresa in težav v resničnem svetu, saj so lahko način za počitek in sprostitev. Občutek dosežka zaradi dokončanja zahtevne ravni ali doseganja visokega rezultata pa nam lahko poveča samozavest in zagotovi občutek izpolnjenosti.
Negativni učinki igranja video iger
Vpliv na telesno zdravje
Dolgotrajna obdobja igranja lahko privedejo do sedečega načina življenja, ki je povezan z različnimi zdravstvenimi težavami, kot sta debelost in slaba drža. Sedenje pred zaslonom pa lahko povzroči naprezanje oči in moti vzorce spanja, še posebej, če igranje iger traja pozno v noč.
Vpliv na duševno zdravje
Zasvojenost z videoigrami je vse večja skrb. Če porabimo preveč časa za igranje, lahko to vodi v zanemarjanje drugih dejavnosti, kot so učenje, telesna dejavnost in druženje iz oči v oči. Nekatere študije pa celo kažejo na povezavo med nasilnimi videoigrami in povečano agresijo pri igralcih, ki se lahko kaže kot razdražljivost ali agresivno vedenje v resničnem življenju.
Socialna izolacija
Preživljanje ogromne količine časa pred zaslonom lahko vodi v občutke osamljenosti in socialne izolacije. Prekomerno igranje pa lahko moti tudi šolsko delo in obveznosti, kar se velikokrat kaže kot slabši uspeh v šoli.
Izpostavljenost neprimerni vsebini
Vse igre niso primerne za vse starosti. Izpostavljenost nasilni ali eksplicitni vsebini lahko negativno vpliva na nas ter vpliva na naše vedenje in odnos do drugih.
Čeprav lahko videoigre nudijo številne prednosti, je pomembno, da najdemo zdravo ravnovesje. Pomembno je, da izbiramo igre, ki so starosti primerne in imajo pozitivno vsebino. Igranje poskušajmo uravnotežiti s fizičnimi aktivnostmi in si zastaviti jasne časovne omejitve. Pozorni ostanimo tudi na naše duševno zdravje in vedno dajmo prednost šolskim in drugim odgovornostim ter druženju v živo.
0 Comments