Samopodoba

KAKO SE SPREJETI TAKŠNEGA, KOT SI?

V svetu, kjer nas vsakodnevno spremljajo podobe “popolnega življenja”, je samopodoba mladih pod vedno večjim pritiskom.

 

Družbena omrežja, oglaševalske kampanje in celo medosebni odnosi pogosto ustvarjajo nerealna pričakovanja o tem, kako naj bi nekdo izgledal, razmišljal ali živel.

 

V takšnem okolju se velikokrat oblikuje občutek, da moraš biti nekaj več, nekaj drugega – nikoli zgolj to, kar si.

 

Kako nastane samopodoba?

 

Samopodoba je skupek misli, prepričanj in občutkov, ki jih posameznik goji do sebe. Povezana je z občutkom lastne vrednosti, zaupanjem v svoje sposobnosti in zavedanjem svojih meja. V mladostništvu, ko se osebnost šele oblikuje, je to še posebej občutljiva tema. Mnogi mladi se borijo z notranjimi dvomi, primerjanjem z drugimi in občutkom, da nikoli niso dovolj dobri – ne glede na trud, uspehe ali priznanja.

 

Samopodoba

 

Notranji glas kot ogledalo

 

K oblikovanju samopodobe prispevajo številni dejavniki. Družina, vrstniki, šolsko okolje in mediji imajo pri tem vsak svojo vlogo. Posebno moč pa ima notranji glas – način, kako posameznik govori sam s sabo. Če prevladuje kritičen in negativno naravnan notranji dialog, to dolgoročno vpliva na samopodobo, tudi če je zunanja podoba osebe samozavestna. Po drugi strani lahko bolj sprejemajoč in razumevajoč odnos do sebe pomembno prispeva k stabilnejšemu občutku lastne vrednosti.

 

Kako sprejeti samega_o sebe?

 

Sprejeti samega_o sebe ne pomeni, da si vedno zadovoljen_na z vsem, kar si ali kar počneš. Gre za zavedanje, da je nepopolnost del človeške narave. Zmožnost priznati si svoje napake in hkrati prepoznati svoje vrednosti pomeni zdravo ravnovesje, ki vodi v bolj realno in trdno samopodobo. Namesto nenehnega iskanja potrditve od zunaj postane pomembnejše vprašanje, kako sam_a vidiš sebe – ko si sam_a s sabo.

 

Samopodoba

 

Samopodoba kot vsakodnevna praksa

 

V ozadju želje po popolnosti se pogosto skriva strah pred zavrnitvijo, nerazumevanjem ali neuspehom. Mladi, ki si ne dovolijo pokazati ranljivosti, pogosto zadržujejo občutke, ki bi jih bilo koristno deliti. Zato je pomembno, da o samopodobi ne govorimo le v kontekstu motivacijskih sloganov, ampak kot o psihološkem procesu, ki se dogaja vsak dan – v drobnih odločitvah, v tem, kako reagiramo na kritiko, kako si postavljamo cilje in kako doživljamo svoje napake.

 

Pot, ne cilj

 

Zdrava samopodoba ne nastane čez noč. Ne pride z enim uspehom ali enim komplimentom. Gre za dolgotrajen proces učenja, opazovanja, refleksije in osebne rasti. Potrebuje čas, potrpljenje in predvsem iskrenost do sebe. A vsak korak v smeri sprejemanja – naj bo še tako majhen – je pomemben. Ne zato, ker bi s tem postal_a nekdo drug, temveč zato, ker se začneš vračati k temu, kar v resnici že si.

Delite s prijatelji!

Avtor prispevka:

Srednjesole.si

Srednja šola se predstavi:

Gimnazija Ormož

Gimnazija Ormož

Poklic se predstavi:

Oblikovalec spletnih strani

Oblikovalec spletnih strani

Smer se predstavi:

POMOČNIK V BIOTEHNIKI IN OSKRBI – NPI

POMOČNIK V BIOTEHNIKI IN OSKRBI – NPI

Novice iz uredništva:

PREIZKUS ZNANJA ALI PREIZKUS ŽIVCEV?

PREIZKUS ZNANJA ALI PREIZKUS ŽIVCEV?

Ocenjevanje znanja je sestavni del šolskega vsakdana.   Testi, ustna preverjanja in predstavitve pogosto predstavljajo pomemben mejnik – tako za pridobitev znanja in ocene kot za občutek osebnega uspeha in rasti.   A prav zato marsikomu povzročajo tudi...

KAJ TI BOLJ USTREZA? GIMNAZIJA ALI POKLICNA ŠOLA?

KAJ TI BOLJ USTREZA? GIMNAZIJA ALI POKLICNA ŠOLA?

Vprašanje, kam naprej po osnovni šoli, se ne začne šele v devetem razredu.   Marsikdo začne o srednji šoli razmišljati že prej – nekateri v osmem, drugi celo že prej. Morda si med tistimi, ki že dolgo vedo, kaj jih zanima, mogoče pa ti razmišljanje o prihodnosti...

KAJ TVOJA ŠOLSKA TORBA POVE O TEBI?

KAJ TVOJA ŠOLSKA TORBA POVE O TEBI?

Šolska torba je tihi spremljevalec tvojih šolskih dni, zbiralec skrivnosti in nenamerni dnevnik tvojega vsakdana.   V njem se skriva več, kot si misliš – in ne govorimo samo o zmečkanem listu iz prvega tedna šolskega leta.   Od tega, kaj vse nosiš s sabo, do...