Poznaš tisti občutek, ko ti srce razbija sto na uro, preden izveš oceno pisnega ali ustnega preverjanja znanja?
Nekateri se tako močno bojijo slabih ocen ali neuspeha, da ta strah prinaša negativne posledice, kot so težave s prehranjevanjem ali spanjem pred ocenjevanjem, povečan stres in tesnoba.
Normalno je, da smo zaradi ocenjevanja nekoliko pod stresom, vendar je pomembno, da strah pred ocenami ne postane premočan. Ne pozabi, da hodimo v šolo, da se učimo, učimo pa se tudi skozi napake. Ne pozabi, da nihče ni popoln!
Poskušaj razumeti, zakaj si dobil/a slabo oceno!
Pomembno je, da poskušaš razumeti, kaj je vzrok za slabo oceno. Je bila snov težka, si imel/a težave pri organizaciji časa, so te pri učenju zmotili zunanji ali osebni dejavniki? Razumevanje vzrokov ti lahko pomaga pri izboljšanju prihodnjih rezultatov.
Postavi si cilje!
Namesto da se preveč osredotočiš na slabo oceno, se raje osredotoči na prihodnost. Postavi si realistične cilje za izboljšanje in načrtuj korake, ki ti bodo pomagali pri tem, da jih dosežeš. Svoje cilje razdeli na manjše, dosegljive mejnike, ki ti bodo pomagali ohranjati motivacijo in usmerjenost.
Poskrbi zase!
Slabe ocene lahko povzročijo stres in tesnobo, zato je pomembno, da poskrbiš za svoje dobro počutje. Redna telesna vadba, zdrava prehrana, zdrav ritem spanja in prostočasne dejavnosti ter hobiji, v katerih uživaš, ti lahko pomagajo pri zmanjševanju stresa in pri obvladovanju prihodnjih izzivov.
Ocene niso vse!
Strah pred ocenami pogosto izhaja iz tega, da jim pripisujemo prevelik pomen. Ocena pri nekem predmetu predstavlja, kaj in kako si razumel/a snov in kaj si se naučil/a. Pokaže, da si osvojil/a X % tega, kar je učitelj želel, da si zapomniš. In ta odstotek ni vklesan v kamen – z učenjem, morda tudi z dodatno pomočjo in dodatnimi pojasnili se lahko poveča! Slabe ocene ne predstavljajo tvoje osebne vrednosti ali tvoje inteligence ter ne definirajo tvojega nadaljnjega uspeha.
Bodi ponosen/ponosna na svoj trud!
Tisto, kar na koncu šteje veliko bolj kot ocena, je občutek, da si dal/a vse od sebe. Če se boš na test dobro pripravil/a in dal/a vse od sebe, boš kljub končnemu rezultatu ponosen/ponosna na vložen trud.