Prijateljstva so eden najpomembnejših delov najstniškega življenja.
Pravi prijatelji so tisti, s katerimi se smejimo, delimo skrivnosti in skupaj ustvarjamo nepozabne spomine. Toda tudi med najboljšimi prijatelji lahko včasih pride do težav in konfliktov.
Takšne situacije so popolnoma normalne, ampak je pomembno, da se z njimi soočimo na čim bolj zrel način.
Premisli, preden se odzoveš
Ko nastopijo težave, se je najbolj enostavno takoj odzvati – še posebej, če se počutimo prizadete, užaljene ali jezne. Toda impulzivno ravnanje v obliki burnega prepira lahko največkrat samo poslabša stvari. Ko pride do konflikta, zajemi sapo in si daj nekaj časa, da se ohladiš. Vzemi si odmor od situacije za nekaj ur ali celo za cel dan. To ti bo pomagalo, da boš lahko bolj jasno razmislil_a o tem, kako se je najbolje odzvati.
Komuniciraj odkrito in umirjeno
Eden najboljših načinov za reševanje prijateljskih konfliktov je neposredna komunikacija s prijateljem. Veliko drame izhaja iz nesporazumov ali predpostavk, ki niso bile razčiščene. Pogovor lahko obema pomaga bolje razumeti obe strani. Med pogovorom ostani iskren_a in spoštljiv_a. Čustva izrazi na tak način, da ne obtožuješ ali napadaš drugo osebo. Poslušaj tudi nasprotno stran. Naj ti prijatelj_ica razloži svojo plat, ne da bi ga motil_a.
Določi meje
Včasih pride do prijateljskih konfliktov, ko se prestopijo meje. Če je prijatelj_ica rekel_a ali naredil_a nekaj, kar ti je povzročilo nelagodje, je prav, da postaviš jasne meje, da se zaščitiš. Pri postavljanju meja ne gre za odganjanje ljudi – gre za ustvarjanje zdrave, spoštljive dinamike.
Vedi, kdaj se opravičiti
V nekaterih situacijah boš morda ugotovil_a, da si se motil_a ali da so tvoja dejanja prispevala k konfliktu. Opravičiti se je lahko včasih težko, vendar je tudi znak zrelosti in moči. Iskreno opravičilo lahko veliko pripomore k izboljšanju ali obnovitvi prijateljstva.
Odpusti in ne drži zamer
Če se tvoj prijatelj_ica opraviči ali poskuša popraviti stvari, je pomembno, da si odprt_a za odpuščanje. Zadrževanje zamer lahko povzroči več napetosti in oteži nadaljevanje prijateljstva. Vendar odpuščanje ne pomeni pozabiti ali opustiti svojih meja. To samo pomeni, da si dovoliš, da se premakneš naprej od bolečine. Če sta oba s prijateljem_ico predana odnosu, je mogoče sčasoma ponovno vzpostaviti zaupanje. Odkrito se pogovorita tudi o tem, kako lahko preprečita, da bi se ista težava ponovila.
Prepoznaj, kdaj si v toksičnem prijateljstvu
Vsako prijateljstvo ne traja večno. Včasih, ne glede na to, koliko truda vložiš v reševanje konfliktov, lahko odnos postane nezdrav ali toksičen. Znaki toksičnega prijateljstva vključujejo nenehno dramo, manipulacijo, nespoštovanje ali prijatelja_ico, zaradi katerega se nenehno počutiš slabo.
0 Comments