Svet računalniških iger ponuja razburljive izzive ter priložnosti za druženje z igralci po vsem svetu. Kljub temu pa se skupaj z vzponom računalniških iger pojavljajo tudi pomembna vprašanja in skrbi glede varnosti uporabnikov.
Kako lahko uživaš v svetu računalniških iger, ne da bi tvegal/a svojo zasebnost ali se izpostavljal/a potencialnim nevarnostim?
Preveri starostno omejitev
Preden začneš igrati katero koli igro, preveri starostno omejitev, da vidiš, če je igra sploh primerna za tvoja leta. Te omejitve so postavljene z razlogom – zagotavljajo, da ne prideš v stik z nečim, kar bi te lahko vznemirilo, prestrašilo ali ti prineslo skrbi. Pred začetkom preveri tudi, ali računalniška igra vsebuje grozljive podobe, nasilje ali erotične vsebine. Če nisi prepričan/a, ali je igra primerna zate, se posvetuj s starši ali skrbniki. Ne pozabi tudi, da se nikoli ne smeš počutiti prisiljen/a igrati igro, ki je ne želiš igrati.
Ne pozabi na nastavitve zasebnosti
Številne igre omogočajo, da nastaviš nastavitve zasebnosti. To ti daje večji nadzor nad tem, kaj lahko drugi igralci vidijo o tebi, in nad tem, kdo se lahko med igro s tabo pogovarja. Poskušaj omejiti dostop do svojega profila, podatkov in interakcij, kadar je to mogoče.
Ne izdajaj osebnih podatkov
Če se med igranjem pogovarjaš z ljudmi, ki jih ne poznaš, jim ne zaupaj nobenih zasebnih podatkov, kot so tvoje ime, naslov, telefonska številka, e-naslov, šola, ki jo obiskuješ, z njimi prav tako ne deli osebnih fotografij. Ko oblikuješ svoj profil poskrbi, da tvoj vzdevek ali uporabniško ime nista na noben način povezana s tabo na tak način, da bi razkrivala tvojo identiteto.
Prijavi uporabnike, ki kršijo pravila
Postavi omejitve glede tega, kdo lahko stopi v stik s tabo, in bodi pozoren/a na morebitno neprimerno vedenje drugih igralcev. Če se počutiš nelagodno ali si žrtev nadlegovanja, takoj poročaj ustrezni podpori. Če drug igralec ni prijazen do tebe ali na neprimeren način komunicira s tabo, večina iger omogoča, da ga blokiraš in prijaviš ter tako odstraniš iz igre.
Pazljivo z dodatnimi ponudbami
Veliko iger zahteva, da med igranjem kupiš dodatne vsebine, ki ti omogočajo nadgradnjo igre ali da napreduješ na naslednjo stopnjo. Preden začneš igrati, preveri, ali boš med igranjem moral/a zakupiti kakšne vsebine. Če moraš za nadaljevanje igre opraviti nakup, se posvetuj s starši in skrbniki.
Vzemi si redne odmore
Redni odmori so zelo pomembni, saj lahko spletno igranje postane zelo intenzivno. Če ti igranje povzroča negativna občutja, se umakni in poskrbi za mentalno zdravje. Ne pozabi, da je prav tako pomembno, da preživljaš čas z družino in prijatelji.