Lažne novice

KAJ SO LAŽNE NOVICE IN KAKO JIH PREPOZNATI?

V današnjem digitalnem svetu smo nenehno bombardirani z informacijami iz različnih virov. Medtem ko je dostop do informacij koristen, se pojavlja tudi izziv prepoznavanja resničnih novic od lažnih.

 

Lažne novice so informacije, ki so namerno izkrivljene ali napačne, ustvarjene z namenom zavajanja bralcev.

 

Spletni svet je poln potegavščin in napačnih informacij, ki so namenoma videti kot resnične novice, na spletu pa se pojavijo bodisi kot šala ali pa iz bolj zlonamernih razlogov.

 

Lažne novice je težko nadzorovati iz več razlogov, največji izmed njih pa je, da je svet interneta zelo nepredvidljiv. Obstajajo tudi različni razlogi, zakaj ljudje ustvarjajo lažne novice: nekateri imajo politične motive, da omalovažujejo svoje nasprotnike, drugi objavljajo lažne novice kot satiro oz. humoren komentar o družbi in aktualnih zadevah, nekaterim lažne novice prinašajo celo dobiček, nenazadnje pa marsikdo objavlja lažne novice kot vir zabave. Njihov cilj je torej lahko političen, ekonomski ali celo izhajajo iz želje po ustvarjanju zmede in kaosa. Te novice se lahko širijo prek različnih platform, vključno s socialnimi mediji, spletnimi stranmi itd.

 

Kako v poplavi informacij na spletu ugotoviti, ali nek članek, fotografija, TikTok, Facebook ali Instagram objava ali druge spletne vsebine predstavljajo informacije, podprte z dokazi iz zaupanja vrednih virov?

Kako lahko tudi ti postaneš ozaveščen potrošnik novic?

 

Medijska pismenost je veščina, ki pomaga oblikovati našo kolektivno sposobnost kritičnega razmišljanja in se bori proti širjenju laži, hkrati pa nas oblikuje v razmišljujoče pripadnike družbe.

 

Pri preverjanju informacij moraš biti pazljiv predvsem na vire, datume in naslove.

 

Lažne novice

 

Kje je bila novica objavljena oz. kje si dobil informacije?

 

Ti je bil članek, video ali objava posredovana? Je prijatelj ali sorodnik to novico delil na družbenih omrežjih? Delitev informacij na družbenih omrežij ne pomeni, da so same po sebi resnične ali lažne – ugotoviti moraš, kje je bila novica oz. članek prvotno objavljen, kdo ga je napisal, na kakšnih dokazih temelji in ali ti dokazi vodijo do verodostojnih podatkov. Preveri tudi, kdaj je bila novica prvič objavljena. Gre za stare informacije ali celo nelegitimne novice, ki se predstavljajo kot nove informacije? Svoboda govora omogoča širjenje vseh vrst vsebin na spletu, vendar to ne pomeni, da so vsi viri verodostojni.

 

Kakšen je bil tvoj odziv na novico?

 

Lažne ali pristranske novice so pogosto namenjene spodbujanju močnih čustev – bolj kot se počutiš razburjenega ali prestrašenega, večja je verjetnost, da boš nekaj kliknil ali delil. Lažne novice namreč izkoriščajo čustva bralcev. Če se zgodba zdi preveč neverjetna ali šokantna, poišči potrditev pri drugih zanesljivih virih. Če je zgodba le na enem mestu, prav tako obstaja možnost, da gre za lažno novico.

 

Ima kdo od tega korist?

 

Komu koristi, če prebereš nek članek? Imej v mislih, da informacije iščeš na preverjenih spletnih straneh. Enako velja za objave na družbenih medijih. Preveri, kdo stoji za prvotno objavo in ali ta oseba oz. organizacija navaja vire svojih informacij. Vedno poskusi preveriti vir in informacije, preden vsebino deliš z drugimi. Pomembno je tudi, da se vprašaš, ali je neko besedilo napisano objektivno. Če članek močno poudarja določeno stališče ali mnenje brez upoštevanja druge strani, je mogoče, da gre za pristransko poročanje.

Delite s prijatelji!

Avtor prispevka:

Srednjesole.si

Srednja šola se predstavi:

Šolski center Slovenj Gradec – Srednja zdravstvena šola

Šolski center Slovenj Gradec – Srednja zdravstvena šola

Poklic se predstavi:

Gastronom hotelir

Gastronom hotelir

Smer se predstavi:

SLIKOPLESKAR – ČRKOSLIKAR – SPI

SLIKOPLESKAR – ČRKOSLIKAR – SPI

Novice iz uredništva:

PREIZKUS ZNANJA ALI PREIZKUS ŽIVCEV?

PREIZKUS ZNANJA ALI PREIZKUS ŽIVCEV?

Ocenjevanje znanja je sestavni del šolskega vsakdana.   Testi, ustna preverjanja in predstavitve pogosto predstavljajo pomemben mejnik – tako za pridobitev znanja in ocene kot za občutek osebnega uspeha in rasti.   A prav zato marsikomu povzročajo tudi...

KAJ TI BOLJ USTREZA? GIMNAZIJA ALI POKLICNA ŠOLA?

KAJ TI BOLJ USTREZA? GIMNAZIJA ALI POKLICNA ŠOLA?

Vprašanje, kam naprej po osnovni šoli, se ne začne šele v devetem razredu.   Marsikdo začne o srednji šoli razmišljati že prej – nekateri v osmem, drugi celo že prej. Morda si med tistimi, ki že dolgo vedo, kaj jih zanima, mogoče pa ti razmišljanje o prihodnosti...

KAJ TVOJA ŠOLSKA TORBA POVE O TEBI?

KAJ TVOJA ŠOLSKA TORBA POVE O TEBI?

Šolska torba je tihi spremljevalec tvojih šolskih dni, zbiralec skrivnosti in nenamerni dnevnik tvojega vsakdana.   V njem se skriva več, kot si misliš – in ne govorimo samo o zmečkanem listu iz prvega tedna šolskega leta.   Od tega, kaj vse nosiš s sabo, do...